Kategori arşivi: Kadın

Botaşspor’lu Pelin Derya BİLGİÇ en yetenekli oyuncu oldu

İtalya’nın Rimini şehrinde gerçekleşen FIBA 3X3 Gençler Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden ve Genç Kız Milli Takım Antrenörü Olga Sevim’in yönetimindeki U18 Kız Milli Takımımız, 11.-12.’lik maçında iseİngiltere’yi 17-14 mağlup ederek 24 ülkenin yer aldığı turnuvayı 11. olarak bitirdi.

Pelin Derya Bilgiç karşılaşmayı 8 sayı ile tamamlayarak Ay-Yıldızlılarımız adına galibiyette büyük rol oynadı. Ayrıca 96 sporcunun katıldığı ‘Yetenek Yarışması’nda mücadele eden Bilgiç, tüm rakiplerini geride bırakarak
1. oldu ve ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

Yıldız Bayan Milli Takım Koçu Erkan Metin Röportajı

Katıldığı Canik Turnuvasında şampiyon olan Yıldız Bayan Milli Takımımız koçu Erkan Metin Röportajını sizlerle paylaşıyoruz.


Bu turnuvaya ev sahipliği yapan kentdeki kadın basketboluyla ilgili olarak düşüncelerinizi alabilir miyiz? Aynı zamanda 2.ligde mücadele eden Canik basketbolla ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Öncelikle şunu söylemeliyim Canik’te basketbolun bu kadar sevildiğini tahmin etmiyordum.Fakat salona girdiğimden itibaren gösterilen ilgi, salonun güzelliği ve kadın basketboluna yapılan yatırımı görünce çok sevindim,daha sonra Belediye Başkanının takımı ziyarete geldiğinde bana anlattığı basketbolla ilgili projeleri, salon ve Canik Belediyesi Bayan takımı beni bayan basketbola hizmet eden biri olarak hem sevindirdi hemde heyecanlandırdı.
Bence eğer bu yatırım ve tesisleşme devam ederse Canik gelecekte basketbol kenti olacaktır. Canik Belediye Bayan Takımına gelince gerçekten bir dönemin bayan basketbolunda isim yapmış çok kariyerli oyunculardan kurulu bir takım oluşturulmuş ve takım başarıyla 1.lige doğru ilerliyor. Tesisleşme çok iyi, altyapıdada çalışmalar iyi durumda ve takım 1.lige ve böyle bir organizasyona hazır. İnşallah Canik Bld. Sporu gelecek yıl 1.ligte görürüz.

Alt yapı çalışmalarını Samsun bazında nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Canik Bld. Altyapısını antrenman ve maçlarını takip etme şansım olmadı ama oradaki altyapı antrenörlerinden ve yöneticilerden aldığım bilgiler ışığında spor okulları organizasyonu çok iyi durumda ve il bazında yaptıkları çalışmaların karşılıklarını yavaş yavaş almaya başladıklarını öğrendim.Eğer Caniğin 1.ligte bir takımı olucaksa altyapısıda çok iyi olmalı ve kentin oyuncularına,antrenörlerine yani kentin değerlerine sahip çıkmalıdır.Altyapıdan A takıma ne kadar fazla oyuncu çıkarsa halk takımını daha fazla benimsiyecektir ve takım 1.ligte daha başarılı olacaktır inancındayım.

Yıldız milli takımımız ve rakip takımlar için turnuvadaki gözlemleriniz nelerdir ?

Yıldız Milli Takımımızla 2.kampımız ve turnuvamımızdı.1.turnuva balkan şampiyonasında başarılı olarak şampiyon olduk. 2.kamp ve Canik turnuvasıda bizim açımızdan çok verimli geçti diyebilirim.Takımda uyum sorununu bu iki kamp sayesinde aştık diyebiliriz, kendi oynatmak istediğimiz hem hücum hemde savunma sistemimizi biraz daha oturttuk diyebiliriz. Bu açıdan çok memnunum.Takımımızda eksikler var tabiki ,bu eksiklikler ve oyuncular hakkında gözlemler yaptık.Bu kamp diğer yapacağımız şampiyona öncesi uzun süreli kampımız için bize yol göstermiş oldu. Uluslararası turnuvaya gelince Bulgaristan hariç Ukrayna ve Polonya da güçlü ve ekol olmuş ülkeler.Biz bu turnuvada iyi savunma yaptığımızı düşünüyorum ve özellikle 1996 doğumlu 2-3 oyuncunun göstermiş olduğu performans bizi önümüzdeki seneler içinde umutlandırdı ve doğru oyuncular seçtiğimizi kanıtladı.Eğer yaz kampımızı iyi geçirip daha takım olarak mücadele edebilirsek Avrupa Şampiyonasındada iyi bir derece alabileceğimizi umuyorum.

Yakın zamanda Türkiye’de en kapsamlı oyuncu taraması yapıldı, düşünceleriniz nelerdir ?
Bu taramalara 3 sene önce başlandı ve ben bu taramaları çok başarılı buluyorum.Çünkü Anadolu’daki her oyuncuya ulaşma fırsatımız oldu ve bu oyuncuların fiziki özelliklerini ölçme ve değerlendirme şansımız oldu,Şu andaki milli takımdada taramalardan gelen 2-3 oyuncu bulunuyor.Bu taramalar ileriki yıllardada devam edecektir ve bence bu taramalar ülkemizdeki yetenekli,fiziki ve motorik özellikleri iyi oyuncu adaylarını bulmada çok faydalı olacaktır.

2012 yılında yapılacak olan Avrupa bayan basketbol şampiyonasında iyi bir kura çekildi sizce erkeklerde yakaladığımız başarıya yakın bir başarı yakalayabilir miyiz?
Bence Türk Bayan Milli Takımlarının Avrupa’da artık her zaman şampiyonalara katılarak ve ilk 5-6 arasında her zaman yer bulacaktır. Çünkü biz hem organizasyon hem oyuncu kalitesi hem antrenör bilgi birikimi ve tecrübesi açısından yeterli donanıma sahibiz.Bu kriterler bizi başarıya götürecektir diye düşünüyorum.Sadece bir tehlike olduğunu düşünüyorum o da ligimizde 4 yabancı ve devşirme oyuncunun oynaması.Bu yabancı oyuncu fazlalığı altyapımızdaki yetenekli ve iyi oyuncuların takımlarında hiç süre bulamamasına sebep oluyor ve kenarda oturarak ligi bitiriyorlar.Başarıya ulaşmak ve diğer takımlarla mücadele edebilmek uğruna bazı takımlar 3 yabancı ve bir devşirmeyi aynı anda sahada oynatıyorlar bu da Türk oyuncularının işini zorlaştırıyor.Burda bence yapılması gereken şey yabancı sayısının azaltılması devşirme oyuncusunun kaldırılması ve genç takımla A takım arasındaki boşluğun doldurulması amacıyla belki bir Ümitler deplasmanlı liginin kurulması Türk oyuncular açısından çok faydalı olacaktır.Bu yabancı fazlalığı ileriki zamanlarda Milli Takımlar bazında bize zarar verebilir.

Roportaj: Ali ÇAKIR

Yıldız Kızlarımız Canik Turnuvasında Şampiyon

Yıldız Kız Milli Takımımız, Uluslararası Canik Turnuvası’nın şampiyonu oldu. Son gününe kayıpsız girdiği turnuvadaki 3. maçında Polonya ile karşılaşan Ay-Yıldızlılarımız başarılı bir savunma örneği sergiledikleri mücadeleyi 72-62 kazandı. Bu sonuçla 3 galibiyet, 6 puan ve namağlup unvanıyla şampiyonluğa ulaşan Yıldız Kızlarımızda Hülya Çoklar da ‘En Değerli Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu. Ay-Yıldızlılarımız, şampiyonluk kupası ile madalyalarını turnuvanın düzenlenmesinde büyük katkısı olan Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in elinden aldılar.

Uluslararası Canik Turnuvası’nda Ukrayna ikinci sırayı alırken Polonya üçüncülüğü, Bulgaristan ise dördüncülüğü elde etti. Tüm takım ve oyunculara katılım şiltleri ile madalyaları düzenlenen seremoniyle sunuldu.Turnuvanın Sayı Kraliçesi Bulgaristan’dan Borislava Hristova olurken Ukraynalı Oksana Batrakova Ribaund Kraliçesi; Polonya’dan Dominika Duraj da Asist Kraliçesi seçildiler.

Yıldız Kızlarımız, Polonya’nın ilk 2 basketine Başak Altunbey ile yanıt verdikten sonra yine Başak’ın isabetiyle 6-4 öne geçti. Fahriye Bayraktar’ın üçlüğüyle tekrar öne geçen Ay-Yıldızlılarımız, Angelika Stankiewicz’in basketini Büşra Akbaş ile cevapladı. Fahriye’nin başarılı atışının ardından Dominika Duraj’ın üçlüğü farkı 2’ye indirse de Yıldız Kız Milli Takımımız, Hülya Çoklar’ın isabetiyle son 3 dakikaya 17-12 üstün girdi. Hülya-Başak ikilisiyle pota altında etkili olmaya devam eden Yıldız Kızlarımız, ilk periyodu 21-13 önde tamamladı.

İkinci çeyrek Ezgi Manlacı’nın sayıya çevirdiği turnikeyle açılırken, Magdalena Pisera ve Angelika Stankiewicz’in basketleri farkı 6’ye indirdi. Büşra Akbaş’ın devreye girmesiyle durumu 27-17 yapan Yıldız Kızlarımız, Başak Altunbey ile avantajını korudu. Karolina Pobozy ve Ezgi’nin karşılıklı sayılarıyla süren çeyreğin ilk 5 dakikası Ay-Yıldızlılarımızın 31-21 üstünlüğüyle geride kaldı. Büşra Akbaş’ın üçlüğü de farkı 13’e yükseltti. Yıldız kız Milli Takımımız, Amalia Rembiszewska’nın gayretine rağmen Başak’ın son saniye basketiyle devreyi 40-28 önde kapattı.

Polonya üçüncü periyoda Karolina Pobozy’nin basketiyle girdi ama Hülya Çoklar’ın yanıtı gecikmedi. Başak Altunbey ve Fahriye Bayraktar ile sayı üretmeyi sürdüren Ay-Yıldızlılarımız skoru 48-32’ye getirdi. Polonya, Weronika Dabrowska’nın sayılarıyla farkı 12’ye indirdikten sonra Ezgi Manlacı sorumluluk aldı ve durumu 54-38 yaptı. Savunmasını daha da sertleştiren Yıldız Kız Milli Takımımız, 3 dakika boyunca potasında sayı görmedi. Polonya, suskunluğunu Pobozy ile bozsa da çeyrek sonunda 56-42 gerideydi.

Final periyoduna çok iyi başlayan Yıldız Kızlarımız, Melis Gülcan’ın skorer oyunuyla 8-2’lik seri yakalayarak 20 sayı üstün duruma geldi. Başak Altunbey’in başarılı pota altı oyunuyla da fark korundu. Julia Drop – Magdalena Pisera ikilisiyle nefes alan Polonya, Draj Dominika’nın turnikesiyle serisini 10-1’e taşıdı ve durumu 69-58 yaptı. Ancak kalan 1 dakika 43 saniyelik süre rakibimizin sonucu değiştirmesi için yeterli olmadı. Yıldız Kız Milli Takımımız, Melis’in sayılarıyla maçı 72-62 kazandı.

SALON: Canik Belediyesi Hasan Doğan Spor ve Eğitim Merkezi

HAKEMLER: Serkan Çimagil, Mustafa Baştürk

TÜRKİYE (72): Büşra Akbaş 11 (3 ribaund- 7 asist), Minel Bodur (1 ribaund), Melis Gülcan 9, Ezgi Manlacı 13 (11 ribaund- 6 asist), Fahriye Bayraktar 7 (5 ribaund- 2 asist), Sehernaz Çidal 1 (7 ribaund- 2 asist), Nurhilal Özköse, Başak Altunbey 20 (11 ribaund- 1 asist), Hülya Çoklar 11 (7 ribaund- 2 asist), Aylin Darinç (1 ribaund), Gülcihan Kömür

POLONYA (62): Angelika Waclawek (1 asist), Weronika Dabrowska 4 (2 ribaund), Angelika Stankiewicz 4 (1 ribaund- 1 asist), Magdalena Pisera 8 (4 ribaund- 1 asist), Julia Drop 13 (1 ribaund- 1 asist), Aleksandra Wajler 2 (4 ribaund), Agata Stepien 1 (2 ribaund- 2 asist), Amalia Rembiszewska 5 (6 ribaund), Magdelena Ratajczak (2 ribaund), Dominika Duraj 9 (2 ribaund- 1 asist), Karolina Pobozy 12 (6 ribaund), Karolina Sulima 4 (5 ribaund- 1 asist)

1. PERİYOT: 21-13
2. PERİYOT: 19-15
3. PERİYOT: 16-14
4. PERİYOT: 16-20

Puan Durumu

S
Takım
O
G
M
A
Y
P
1
TÜRKİYE
3
3
0
212
162
6
2
Ukrayna
3
2
1
200
183
5
3
Polonya
3
1
2
209
209
4
4
Bulgaristan
3
0
3
158
225
3

TBF

Yıldız Kızlar Sahaya Çıkıyor

TBF– 11-21 Ağustos 2011 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenecek olan Yıldız Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek olan Yıldız Kız Milli Takım aday kadrosu, şampiyona hazırlıklarını bu yıl ilk kez Samsun’da Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından organize edilen ve Canik Belediyesi’nin destek verdiği Uluslararası Canik Turnuvası‘na katılarak sürdürecek.

6-9 Şubat tarihleri arasına turnuvanın gerçekleştireceği Samsun’da kampa girecek olan millilerimiz, kamp çalışmalarının ardından 10-12 Şubat tarihleri arasında da Uluslararası Canik Turnuvası’nda Polonya, Ukrayna ve Bulgaristan ile karşı karşıya gelecek.

Yıldız Kız Milli Takımımız, turnuvanın ilk gününde 10 Şubat Perşembe günü Bulgaristan ile saat 19:00‘da karşı karşıya gelecek. İkinci maçında yine aynı saatte Ukrayna ile oynayacak olan millilerimiz, turnuvanın son gününde saat 18:00‘de ise Polonya ile mücadele edecek.

Turnuvanın detaylı programı ise şu şekilde;

10 Şubat Perşembe
17:00 Ukrayna – Polonya
19:00 Bulgaristan – TÜRKİYE

11 Şubat Cuma
17:00 Polonya – Bulgaristan
19:00 TÜRKİYE – Ukrayna

12 Şubat Cumartesi
16:00 Ukrayna – Bulgaristan
18:00 TÜRKİYE – Polonya

Yıldız Kız Milli Takımımızın Samsun kampı ve Uluslararası Canik Turnuvası kadrosu ise şu şekilde;

Teknik ve İdari Kadro

Çiğdem Ayşe Oktay
Altyapı Bn.Mt.Menajeri
TBF
Ender Ünlü
İdareci
Kayseri GSGM İl Müdürlüğü
Erkan METİN
Antrenör
Fenerbahçe
Birtan Öztürk
Yard. Antrenör
Medical Park Galatasaray
Olga Sevim
Yard. Antrenör
Gazi Üniversitesi
Hasan Kömür
Masör
Botaşspor

Oyuncu Kadrosu

Tilbe Şenyürek
Botaşspor
Sehernaz Cidal
Botaşspor
Hülya Çoklar
Fenerbahçe
Ezgi Manlacı
Ceyhan
Büşra Akbaş
Botaşspor
Gülcihan Kömür
Botaşspor
Minel Bodur
Fenerbahçe
Aylin Darınç
Botaşspor
Melis Gülcan
Fenerbahçe
Başak Altunbey
Fenerbahçe
Deniz Çatalbaş
Fenerbahçe
Fahriye Bayraktar
Fenerbahçe
Nurhilal Özköse
Fenerbahçe
Buse Özek
Beşiktaş Cola Turka
İrem Kikiler
Şehit Öğretmenler SK
Ecenur Yurdakul
Galatasaray Medical Park