Burhaniye Belediyespor Yönetim Kurulu Basın Açıklaması

Burhaniye Belediyespor ile Edremit Belediyespor Kadın Basketbol takımları arasında oynanan 19. hafta müsabakası öncesinde Burhaniyeli taraftarlar ile Edremitli taraftarlar salona ayrı yollardan ve ayrı kapılardan alınmıştır. Edremit Belediyespor takım kafilesinde bulunan Menajer Yalçın Erciyes ve Antrenör Caner Yıllar bizzat Kulüp Başkanımız Burak Ali SARI ve Basketbol Şube Sorumlumuz İsmail OVA yine Şube Yöneticimiz Şirin SARI’ nın da hazır bulunduğu bir ortamda salon giriş kapısında karşılanmıştır.

 Bu sezon Edremit Belediyespor ile sportif olarak ilk müsabakamızı futbolda Burhaniye’de oynadık. Burhaniye yeni bir başlangıç olması açısından Edremit taraftarlarını çiçeklerle karşılamış, maçı Edremit takımı kazanmış ve hiçbir sıkıntı olmadan gerek takım gerekse taraftarları Edremit’e dönmüştür.

 Edremit Belediyespor ile bu seneki 2. karşılaşma basketbolda Edremit’te oynanmıştır. Maç öncesi istenmeyen olaylar meydana gelmiş, Burhaniye taraftar otobüsü taşlanmış, yaralananlar olmuş, salona Burhaniye taraftarları alınmak istenmemiş, Kulüp Yöneticilerimizin çabaları sayesinde maç, Burhaniye taraftarlarının da salona alınması neticesinde ve her iki kulübün başkanlarının duyarlı davranışları sayesinde oynanmıştır. Orada da çok ciddi anlamda münferit olaylar olmuş ancak Kulübümüz tarafından olgulukla karşılanarak maç içi ve sonrası yaşananlar büyütülmemiştir. Maçı Burhaniye kazanmış ve herhangi başkaca bir sıkıntı çıkmadan salondan ayrılmışlardır.

 Bu yıl ki 3.karşılaşma yine futbolda Edremit’te oynanmıştır. Burhaniye taraftarları Edremit Stadında çiçeklerle karşılanmış, maçı Burhaniye kazanarak evine dönmüştür.

 Yılın son karşılaşması yine basketbolda Burhaniye’de idi.  

  Maçın tansiyonu iki takimin ligdeki durumları açısından, beklendiği gibi yüksekti. Maçtan evvel konfetiler atıldı, bayraklar sallandı, karşılıklı atışmalar oldu. Takımlar ısınırken Edremit Antrenörünün birdenbire Burhaniye tribünlerine küfürler ederek koşması bir anda Burhaniye tribünlerinde tepkiye neden oldu ve zaten tansiyonu yüksek olan karşılaşma daha başlamadan ortam müthiş derecede gerildi. Her iki takimin olduğu kadar, diğer ilçelerden de gelen seyircilerin güvenli bir şekilde maçın izlemesine sekte vuracak bu tip hareketlerin kime ne faydası olabilir? Taraftarların kontrol altında tutulması gerekliliği muhakkak, çıkan olayların hiçbirisi kabul edilebilir değil özeleştirilerimizi yapıp gerekenleri yapacağız, bizler Burhaniye Kulübü olarak yukarıda değindiğimiz gibi bu seneki ilk futbol karşılaşmasında zaten tavrımızı gösterdik ancak ayni duyarlılığın teknik adamlarda da olmasını beklemek spor camiasının hakkıdır diye düşünüyoruz.

 Maç çok güzel başladı, ilk yarı Burhaniye’nin 40-29 galibiyeti ile bitti. 2.yarıda 2 takım taraftarları birbirlerine pet şişe ve çakmak atmaya başladı. Ne zamanki atılan su dolu şişelerden biri protokole ve protokolün sahaya göre sol tarafında yani Edremitli taraftarlara yakın bölgede oturan Burhaniyeli aileleri ile çoluk çocuk oturan seyircilerin ve Burhaniye voleybol takımının üzerine yağmaya başladı ondan sonra voleybol takım oyuncularımız ve seyircilerimiz artık yeter şeklinde Edremit taraftarlarına atmayın diyerek bağırdılar. Edremit taraftarları ile kulübümüzü temsil ettiğine inanmadığımız kendini bilmez bazı kişilerin agresif tavırları sonucu maç durdu ve sonrasında salonun boşaltılmasına karar verildi. Anonslar sonucu seyircilerin boşaltılmasına karar verildiği için maçın tekrardan başlama süresi uzadı. Sahanın boşaltılması kendi sahamızda oynadığımız bu maçta bize en büyük ceza olmuştur.

 Burhaniye Belediyespor, yıllardır Türkiye’de Kadın Basketboluna kendi imkânları ölçüsünde yatırım yapmaya çalışan bir kulüptür. Bu yıl her iki güzide komşu ilçe takımları olarak ayni ligde yer almamızı bir şans olarak görmüş ve derbi heyecanını içimizde hissetmiştik. Evvelden gelen bir takım husumetlerin devam etmemesi adına gerek Başkanımız Burak Ali SARI, gerekse Edremit Belediyespor Kulübü Başkanı Halil CAN’in gerçekten muazzam emekleri olmuştur. Bu olaylar ne iki kulübün menfaatine, ne iki ilçenin menfaatine ne de sporun ruhuna ve yapılış amacına kesinlikle uygun değildir.

 Bizler Burhaniye Belediyespor Kulübü olarak maalesef; Edremit antrenörünün, her iki takım taraftarı içinde bulunan ancak sporun olması gerektiği yerde olmamaları gereken, gerçekten toplamda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki kendini bilmezlerin neden olduğu kesinlikle tasvip etmediğimiz bu tip olayların ne Burhaniye Belediyespor camiasına ne de Edremit Belediyespor camiasının tümüne mal edilmesini hak etmediğimizi düşünüyoruz.

 Burhaniye Belediyespor Kulübü Yönetiminin, gerçek taraftarlarının ve camiamızın vizyonu ve misyonu bu tip olaylarla kesinlikle bağdaşmamaktadır.

 Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.

 

                                                           Burhaniye Belediyespor Kulübü Yönetimi Kurulu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.