2 DEV ADAM

Normal sezonun yarısından fazlasını geride bıraktık. Mehmet Okur’un sakatlığı nedeniyle kaçırdığı maçlar, Hidayet Türkoğlu’nun kötü Suns dönemi ve Ersan İlyasova’nın inişli çıkışlı grafiğine tanık olduk. Ligin kıdemlileri için ligin ilk yarısı pek iyi başlamadı. Peki ya yeniler. Bulls ve Celtics’in Türk çaylaklarının yarım sezonluk performansına bir göz atalım.

İki uzun oyuncumuzda, çok önemli takımların kadrosunda yer alıyorlar. Celtics’in şampiyonluğun en önemli adayı olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Doğu konferansında ve Atlantik grubunda lider bulunuyorlar. Bulls ise Doğu konferansında dördüncü ve Merkez grubunda lider.

Semih Erden’in oynama şansının, daha az olduğu düşünülüyordu aslında. Gelmiş geçmiş en domine uzunlardan Shaquille O’Neal başta olmak üzere, Jermanie O’Neal, Kendrick Perkins, Glen Davis gibi uzunlar arasında, forma şansının oldukça az olması da normaldi. Bu yüzden de çok büyük beklentilerimiz yoktu Semih’ten. Ömer Aşık’ın önünde ise, daha çok forvet oynayan Carlos Boozer, Joakim Noah ve Kurt Thomas dışında kimse yoktu. Semih Erden’in bir adım önünde gözüküyordu sezon öncesi.

Celtics’te Perkins’in bir sezon öncesinden devam eden sakatlığı, sezon içinde J.O’Neal ve Shaq’ in sakatlanması, Semih’in beklenenden fazla süre almasına hatta ilk 5 başlamasına neden oldu. Doc Rivers ve Shaquille O’Neal’dan büyük destekler gören milli oyuncu, 34 maçın 7’sinde ilk 5 başladı ve Bobcats karşısında, 41 dakika sahada kalma başarısı gösterdi. Faul problemleri yaşaması, önemli maçlarda süre alamaması ve zaman zaman şut tehdidiyle ön plana çıkan Luke Harangody’nin arkasında kalsa da, şansını fazlasıyla iyi değerlendirdi genç oyuncu. Takımının 47 maçının 34’ünde forma giyen Semih, 14.8 dakika, %60.4 saha içi isabet, %63 serbest atış, 4.2 sayı, 3.1 ribaund, 0.6 blok ve 0.4 asist ortalamalarını tutturmuş durumda.

Bulls cephesinde ise Boozer’ın sezon başında sakatlanması ve Noah’ın sezon içinde kaçırdığı maçlarda eklenince, Ömer’in uzun dakikalar almasını bekledik. Ancak beklediğimiz pek olmadı. Tom Thibodeau’den beklenilen dakikaları alamadı Ömer.38 yaşındaki Kurt Thomas’ın ekstra süreler alması, Ömer’in aldığı dakikaları pek iyi değerlendirememesi hayal kırıklığı yarattı. Çok kötü bir performans sergilememesine rağmen, beklentiler daha yüksekti Ömer’den. Takımının 47 maçının tamamında sahaya çıkan Ömer, 11.6 dakika, %52.6 saha içi isabet, %55.6 serbest atış, 2.6 sayı, 3.3 ribaund, 0.7 blok ve 0.4 asist ortalamalarını tutturdu.

Çaylaklarımız yarım sezonu, özetle böyle geçirdi. Önlerinde ligin ikinci yarısı ve daha büyük bir sınav olan Playofflar var.

ANIL KALAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.