Dikkatimizden Kaçmadı

Şu sıralar NBA’de tartışılacak, değerlendirilecek oldukça fazla konu var. Başta All-Star seçimleri olmak üzere, Melo ve hergün yenilenen takas detayları, doğunun sürekli değişen güç dengesi, Spurs’un çok özel başarısı ve bunun yanında tarihi bir Cavaliers vakası. Fakat biz bunlara odaklanırken playoff potasının alt taraflarında da sürpriz sayılabilecek değişiklikler oldu.

Yükselen değer DJ Augustin..

Charlotte Bobcats’te Larry Brown’ın görevden alınmasıyla takımın başına getirilen koç Paul Silas takımın hücum veririmliliğini oldukça artırdı. Bundan tabi ki en çok yararlanan isim de son 1 ayda kariyerinin en iyi basketbolunu oynayan DJ Augustin oldu.

Augustin topların yüzde 18.3’ünü kullanırken bu yüzde Silas’ın ofansif anlamda daha serbest bırakması sonucu 22.9′ a kadar çıktı. Dj Augistin’in agresif ve patlayıcı bir oyun tarzı olduğunu zaten biliyorduk. Bunun üstüne Silas’tan aldığı güvenle Augustin hızlı penetrelerini kullanarak verimliliğini kesinlikle artırdı. Bu penetreler onun daha yüzdeli hücum etmesini sağlarken aynı zamanda içeriyi zorladığı için aldığı faulleri de arttı. Yüzde 90 ile serbest atış kullanan Augustin için bu da daha fazla sayı anlamına gelmekte.

Aynı zamanda Augustin sayı bulma konusunda bu artışı sağlarken takım arkadaşlarını da unutmadı. Takımın başında Brown varken eline geçen topların yüzde 8.2’sini asiste çeviren Augustin Silas’tan sonra skor gücünü artırırken asist yüzdesini de 9′ a çıkarmayı başardı.

Tüm bunlarla beraber Charlotte artık New York’a giden Raymond Felton’ın esksikliğini hissetmiyor. Şimdilik tek eksiği orta ve uzun mesafeli şutlar olan 23 yaşındaki Augustin’in bu yönlerini geliştirmek için biraz zamanı var. Ama onun için şu an öncelik elbette ki Indiana ile sürdürdükleri playoff savaşı. Charlotte’ı bir adım önde tutmak için elinden geleni yapacağına şüphe yok..
Cihat Cemal Özdemir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.