Etiket arşivi: Chris Paul

Yetenek Yarışması İçin Oylama Sürüyor

Los Angeles’da düzenlenecek All-Star hafta sonunda gerçekleşecek olan yetenek yarışması için oylama sürüyor.

19 Şubat akşamı yapılacak olan yarışmada mücadele edecek olan isimler seyircinin oylarıyla belirlenecek. Chris Paul’ün katılması kesinlik kazanan yarışmanın diğer adayları, Baron Davis, Tyreke Evans, Derek Fisher, Tony Parker, Stephen Curry, Derrick Rose, John Wall ve Russell Westbrook.

15 Şubat’a kadar devam edecek olan oylamaya buradan oy kullanabilirsiniz.

Anıl Kalay

Chris Paul

YENİ NESİL POİNT GUARD

KÜNYE:

6 Mayıs 1985’te Lewisville, Kuzey Carolina’da doğan Chris Paul, 1.83 m boyunda ve 75 kg ağırlığındadır.

TAKIMPOZİSYON:

New Orleans Hornets takımında, Point Guard pozisyonunda oynamaktadır.

KARİYERİ:

Chris Paul, Clemmons’ta Batı Forsyth Lisesi’nde oynarken 2003 yılında McDonald’s All-American oldu ve gözlemci tarafından 2003 için Kuzey Carolina’nın Bay basketbolu olarak adlandırıldı. Winston Salem’de Wake Forest Üniversitesi’ne katılan Paul, iki sene boyunca NCAA’de oynarken,  çömez yılında Consensus First Team All-American’a adını yazdırdı. Chris hem, ACC’de yılın çaylağı ödülü aldı, hem de Wake Forest Üniversitesi onu oyunu esnasında en iyi savunma takımı şeref derecesine yükseldi. 2005 NBA draftında New Orleans Hornets tarafından, Jason Kidd’ den bu yana drafte giren en potansiyelli oyun kurucu şeklinde lanse edilerek, 4.sıradan seçilmiş ve 2005-2006 sezonunda skor, asist gibi istatistiklerine, liderlik özelliklerini de ekleyerek bu söylenenlerin hiç de boş olmadığını kanıtlamıştır.

Çaylak sezonunda yaptığı Triple Double’ larla ne kadar komple bir oyuncu olduğunu gösteren Paul, sezon sonunda 124 ilk sıra oyunun 123’ünü alarak yılın çaylağı ödülünü ezici bir skorla kazanmıştır. 2006 yılında Amerikan Milli Takımı’yla FIBA Dünya Şampiyonası’nda Bronz Madalya kazanırken, kariyerinin zirve yaptığı 2008 yılında sırasıyla, NBA’in en iyi takımına ve en iyi 2. Savunma takımına seçilmiştir. Yine 2008’in yaz aylarında yapılan Pekin Olimpiyatları’nda boynuna Altın Madalya takma şerefine erişirken, aynı sene NBA All-Star maçında boy göstermeyi başarmıştır. En son 2009 yılının NBA All-Star organizasyonu da Paul açısından kariyerine artı bir halka olarak eklenmiştir.

UNUTULMAZ PERFORMANSLARI:

Chris Paul, 2003 yılında Batı Forsyth Lisesi’nde oynarken, oyunda bir büyük rol üstlenerek takımını 27-3’e  götürmüş  ve 30.8 sayı, 9.5 sayı pası, 5.9 ribaunt, ve 6.0 top çalma gibi derecelere ulaşmıştır. Lise’de bir oyun esnasında,  bir kaç gün önce önce, bir soygun esnasında onun yerinde ölüme yenilen, büyükbabasının şerefine 61 sayı kaydetmiştir. Yılın Çaylağı seçildiği 2005-2006 sezonunda, değerlendirilen on istatistik kategorisinin sekizinde tüm çaylaklardan daha iyi bir ortalama tutturan(16.1 points, 7.8 assists, 2.24 steals) ve takımına önceki  sezona göre 20 fazla maç kazandırmıştır. Ayrıca NBA tarihinde daha önce Flawless Victory’e ulaşıp 124 oyun tamamını alarak ödülü kucaklayan David Robinson’ın elde ettiği rekoru egale etme şansını 1 oy farkla kaçırmıştır. Geçtiğimiz sezon NBA’de asist ve top çalma alanlarında zirveye oturan Paul, NBA tarihinde aynı sezon içerisinde bu başarıları yakalayan 2. oyuncudur.

ARTILARI:

*Komple bir takım oyuncusudur. Skora katkısının yanında, asist, top çalma ve kısa boyuna rağmen ribaunt ortalamaları iyi seviyelerdedir.

*Fundamental açısından NBA’deki en başarılı oyunculardan birisidir.

*Yüksek basketbol zekası ve oyunu okuma yetenekleri nedeniyle takımını çok iyi yönetir.

*Takım içinde liderlik vasıflarına sahiptir.

*Milli Takıma yaptığı katkılardan dolayı taraflı-tarafsız herkesin sevgisini kazanmıştır.

*Hırslı fakat sakin bir yapısı vardır. Set oyunlarında sabreder ve en doğru zamanda öldürücü darbeyi vurur.

EKSİLERİ:

*Talihsiz sakatlığı nedeniyle takımına uzun süre faydalı olamamıştır.

*Tüm iyi özelliklerinin yanında sayı ortalamaları bir “Süper Yıldız” seviyesinin altındadır.

* Takım oyununu çok iyi oynarken, zor zamanlarda insiyatif alma konusunda bazen kararsız kaldığı gözlemlenir.

*Takımı New Orleans Hornets ligin iddiasız, vasat takımlarından biridir ve bu bazen Paul’ü rehavete sokmaktadır.

HEDEFLERİ:

*Sakatlık yaşamadan istikrarlı bir şekilde forma giyebilmek.

*Takımını Play-Off’lara taşıyabilmek.

*Sezonun en iyi beşine seçilebilmek.

*2010 All-Star maçında oynayabilmek.

*Adını Hornets ve NBA tarihine önemli başarılarla yazdırabilmek.

*Milli Takıma seçilerek 2010 Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanabilmek.

DEĞERLENDİRME

Şu anda NBA’de forma giyen oyuncular arasında önemli bir yere sahip olan Chris Paul, önemli yetenekleri, oynadığı sezonlardaki istikrarı, komple bir takım oyuncusu olması ve liderlik vasıflarıyla süper yıldız adayı oyuncular arasındadır. 24 yaşında olması nedeniyle önünde uzun bir yol bulunan Paul, istikbal vaadettiğini daha önce sergilediği başarılı performanslarla pek çok kez göstermiştir. Kim bilir, Chris belki toplamda değil ama bir sezonda 1164 asist yapan ve 14.5 gibi inanılmaz bir ortalama tutturan John Stockton’ın rekorunu zorlayabilir ya da bir sezonda 301 top çalan ve 2.71 gibi ulaşılması güç bir ortalama yakalayan Alvin Robertson’ın ünvanını elinden alabilir. Belki de bir maçta müthiş bir konsantrasyonla 30 asist yapan Scott Skiles’in insanüstü performansını tekrarlar. Sonuçta çaylak sezonunda 16.1 sayı, 7.8 asist ve 2.24 top çalma istatistikleriyle oynayan bir yıldız için hiçbir şey imkansız değildir.

OKAN ÇARGA