Etiket arşivi: Duşhan Gavrilovic

Duşan Cantekin

BİR (1) PORTRE   =  DUŞAN CANTEKİN

Kayıtlarda   1992 doğumlu geleceğin yıldız adaylarından Duşan Cantekin veya Duşhan Gavrilovic .  Kayıtlarda dedim , çünkü 1990 doğumlu olduğu hakkında ciddi söylentiler var Duşan Cantekin’in..
Dünyada 2.20 boyunu aşan nadir oyunculardan birisi 2.24 boyu ile  ,  Pertevniyal takımına nice kupalar kazandırdı. Sene başında ağır bir sakatlık geçiren ve 3 ay boyunca parkelerden uzak kalan Duşan ; Efes Pilsen’in bu sezonki deplasman da  oynadığı  Bornova maçından önce Kasun ve Ermal Kuqo’nun aynı anda sakatlanmasından sonra Pertevniyal’ den apar topar kadroya dahil edildi ve oynadığı ilk maçta 8 sayı 1 savunma ribaundu kazandırdı takımına. Kazandırdığı 8 sayı’nın 4’ü  serbest atış çizgisinden 4 de 4 (%100 ) ile , diğer 4 sayı ise 2’lik atışlarla 2 de 2 (%100) ile  geldi.
Çok yumuşak bileklere sahip olan Duşan Cantekin için Efes Pilsen’in Hırvat pivotu Mario Kasun ; “Geleceği çok parlak ; gelişimini sürdürürse 3-4 sene içinde NBA’ ye kolayca gidebilir” ifadesini kullanıyor. Ayrıca Kasun antremanlar da Duşan’a yardımcı olmaya çalıştığını da belirtiyor. Sadece Kasun değil takımdaki tüm ağabeyleri Duşan için aynı şeyleri düşünüyorlar.
Çok ballandıra ballandıra anlattım ama Duşan’ın da bir takım eksikleri var tabi.. Mesela kilo bakımından çok zayıf , en azından boyuna göre zayıf diyelim , bu da tabi ki mücadele gücünü azaltıyor.. Kilo alıp gelişmesi çok önemli Duşan’ın geleceği için. Tabii ki çok çalışması gerekiyor. NBA Duşan için hayal olmaz yukarda sölediklerime ve yaşamına dikkat ederse eğer..
Ama Duşan’ın şuan için ihtiyacı olduğu tek şey biraz daha fazla süre alması. Süre alması demek tecrübe kazanması demek. Ne kadar fazla süre , o kadar tecrübe kısacası.. Bana göre Duşan şuana kadar süre bakımından istenilen dakikayı alamıyor ama gelecek sene daha çok süre alacağından eminim..

Duşan ile ilgili söleyeceğim son şey ise Milli Takım. Umarım bu 2.24’lük dev yıllarca milli takımızın formasını giyer.. Destek  olunduğu takdirde  başarılı olacaktır Duşan. Buna eminim ve güveniyorum Duşan’a… Yolun açık olsun Duşan..

2010-2011 Sezonunda ise Mersin Büyükşehir Belediyespor da forma giymeyi sürdürmektedir.

ERKAN KALAY…