Etiket arşivi: süperstar

Süperstarlık ve LeBron James

Yazın hepinizin bildiği gibi NBA’in geleceğini temelden etkileyecek gelişmeler yaşandı. NBA takımlarının büyük bir iştahla beklediği 2010 yazı hiç beklenmeyen bir şekilde sonuçlandı. NBA’in yeni süperstarı, herkesin hayran olduğu, kendi deyimiyle seçilmiş kişi olan Lebron James yaptığı seçimle nasıl bir mantaliteye sahip olduğunu gösterdi ve kendisi için yapılan efsane olabilir yorumlarını bir gecede yok etti.

Lebron James’in hatalar zinciri kararını bir TV programında açıklayacağını söyleyerek başladı. Bunun sonucunda doğduğu, büyüdüğü şehrin takımı olan Cleveland Cavaliers’la bütün Amerika önünde adeta dalga geçti. Lebron James’in 2003 draftıyla takıma katılmasına kadar zaman zaman iyi performansları olsa da Los Angeles Clippers la birlikte NBA’in ‘’Loser’’ 2’lisi olarak görülen Cleveland Cavaliers’ın bunu kırmak için en büyük umudu bir TV programıyla son buluyordu. NBA’ye ilk geldiği günden beri karışlaştırıldığı bütün efsanelerinde ağzını açık bıraktı verdiği bu kararla Lebron James. Çünkü kolay yolu seçmişti. Karşılaştığı zorluklar karsısında geri adım atmıştı. Bir de onunla karşılaştırdığımız efsaneler bakalım. En başında Michael Jordan’a. Jordan ilk NBA şampiyonluğunu kazandığında 29 yaşındaydı yani Lebron James’in su anki yaşından 3 yaş fazla. İlk 6 senesinde 1 kez bile NBA finali görememişti ve Zamanın ‘’Bad Boys’u’’ Detroit Pistons’tan adeta dayak yemişti. O ise hiçbir zaman geri adım atmadı. Sonunda istediği şampiyonluğa Jordan’ın Chicago’su olarak ulaştı.

Şimdi bir Miami Heat taraftarı olarak düşünelim takımınız NBA şampiyonu oldu. Takımınız Lebron’un takımı mı? Tabi ki de hayır… Daha birçok karşılaştırıldığı yıldız vardı Lebron gibi kolay yolu seçmeyen ve efsaneliğe giden yolda başarılı olan. Aslında Michael Jordan’ın bu konu hakkındaki açıklaması her şeyi özetler nitelikte. Jordan, Lebron’un yaptığını kendisinin Larry Bird ve Magic Johnson’la konuşarak, Lakers veya Celtics forması altında şampiyonluğa ulaşmaya çalışmasına benzetmiş. Jordan’da Johnson’da Bird’de böyle bir şeyi asla kabul etmezlerdi. Belki birlikte 5 sene arka arkaya şampiyon olacaklardı ama hiçbir zaman Larry Bird’in Celtics’i, Magic Johnson’ın Lakers’ı, Jordan’ın Chicago’su olmayacaktı.

Lebron James’in Miami’ye gidişinden sonra yaptığı açıklamada: Artık üzerimde her maç iyi oynama baskısı, kritik anlarda hata yapmama baskısı olmayacak dedi. Oysa süperstarlar baskı altında oynamayı seven büyük maçlarda ateşten gömleği giymeyi isteyen, son saniyelerde takımının kaderine etki etmek isteyen oyunculardır. Yaptığı bu açıklamadan da gördüğümüz üzere belki Lebron James, Dwyane Wade’den daha büyük yeteneklere sahip olabilir ama kesinlikle bir lider değil. Miami Heat hala Wade’in takımı ve bu ortaklıkta Chris Bosh ve Dwyane Wade’in Lebron ihtiyacından çok Lebron James’in onlara ihtiyacı söz konusu. Lebron James’in bu yaz yapamadığı en önemli seçimlerden biri de hatta bana göre en önemlisi, Lebron’un kendisine yeni takımı olarak New York Knicks’i seçmemesi. Lebron James, madem takımı Clevaland’tan ayrılmayı kafasına koydu ki kendine göre bazı geçerli sebepleri olabilir. Bu sebeplerin en başında Cleveland’ın sahip olduğu küçük pazar yer alıyor. Oysa New York bu alanda senelerdir NBA birincisi. Herhangi bir NBA takımından çok daha fazla ilgi gören bir şehir olan New York en son şampiyonluğunu 1970 yılında kazanmıştı. Bir düşünsenize Lebron James’in New York’u elit takımlar sınıfına soktuğunu. New York’u seçseydi hem mücadeleden kaçmamış olacaktı hem de herhangi bir yerde ulaşamayacağı popülariteye ve karizmaya sahip olacaktı Ayrıca dünyanın merkezi olarak gösterilen New York’ta Lebron yakalayacağı bir başarıyla tanrılar sınıfına adım atmış olacaktı tıpkı karşılaştırıldığı efsaneler gibi.Oysa Lebron bu şeçimi yapacak cesareti de bulamadı kendinde.Tek kelimeyle korktu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi basarı için Wade ve Bosh’a ihtiyaç duydu. Zorluklara karsı göğüs germedi. Lebron James’in bu yaz önünde iki yol vardı 1.si şampiyonluğu kazanmak için kolay yolu seçmek ve 2.si efsane olmak için bir fırsat ama o yaptığı seçimle hiçbir zaman Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird, Isiah Thomas, Kobe Bryant, Bill Rusell gibi bir Winner ve bir süperstar olamayacağını gösterdi.


Ege YENİCE