Etiket arşivi: taurasinin cezası kalktı

Diana Taurasi Depremi

TBF, daha önce doping yaptığı açıklanan Diana Taurasi’nin oynaması için koyulan tedbir kararı kaldırıldı. Fenerbahçeli basketbolcunun doping testleri geri çekilirken, sarı-lacivertli kulüp olayı ‘rezalet’ olarak duyurdu.

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın dünyaca ünlü yıldızı Diana Taurasi’nin dopingli çıktığı gerekçesiyle takımdan gönderilmesinin ardından şok bir gelişme yaşandı.

Basketbol Federasyonu’ndan Fenerbahçe Kulübü’ne gönderilen yazıda, WNBA’ye dönen Taurasi’ye uygulanan doping testlerinin geri çekildiği ve tedbir cezasının kaldırıldığı bildirildi.

Ocak ayında Diana Taurasi’nin A ve B numunelerinin pozitif çıkması nedeniyle oyuncu tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş, Fenerbahçe Kulübü de Taurasi’yle sözleşmesini feshetmişti.

Federasyondan bugün yapılan açıklamada ise, “Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi tarafından sporcuların teknik savunmalarının incelenmesi sonucunda A ve B numunelerinine ait Analiz Sertifikaları’nın geri çekilmesi üzerine, Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu da konuyu bu çerçevede değerlendirerek sporcuların “Tedbir” kararlarının kaldırılmasına oy birliği karar verdi” denildi.

Fenerbahçe Kulübü, resmi internet sitesinden ‘Rezalet’ başlığı ile yaptığı açıklamada, olayla ilgili mağduriyetleri olduğunu belirterek, ilerleyen günlerde basın toplantısı düzenleneceği duyuruldu.

Aziz Yıldırım’ın bu olayın belki de avrupa şampiyonluğuna mal olabileceğini ve bu olayın peşini bırakmayıp gerekirse doping testi yapılan yerin kapatılması gerektiğini söylediği öğrenildi.

Fenerbahçe Resmi Sitesinden Yapılan Açıklamalardan bazıları ise şu şekilde;

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun, Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımızın ABD’li eski oyuncusu Diana Taurasi’ye, dopingli madde kullandığı gerekçesiyle verilen tedbir kararının kaldırıldığını açıklaması ve Diana Taurasi’nin doping yapmadığının anlaşılması üzerine Yöneticimiz Semih Özsoy bir açıklama yaptı. Olayı büyük “Büyük bir skandal” ve “Rezalet” olarak tanımlayan Semih Özsoy, “Biz oyuncumuzun suçsuz olduğunu ve ona inandığımızı söylemiştik” dedi.

Kararla ilgili bir aaçıklama yapan Semih Özsoy, “Biz inanıyorduk ve Hacettepe de yanlış yaptığını kabul etti. Bize gelen haber federasyondan cezasının kalktığı yönünde. Bizim mağdur oluşumuz nasıl telafi edilecek? Onu bekliyoruz. Büyük zarar gördü oyuncumuz. Penny Taylor’u da kaybettik. Son savunmada da biz oyuncumuzun suçsuz olduğunu ve ona inandığımızı söylemiştik. Federasyon Başkanı gibi insanların daha ceza kesinleşmeden cezanın süresini bile konuşması nasıl izah edilecek?. Avrupa’da şampiyonluğa gidiyorduk. Büyük skandal ve rezalet, büyük bir ayıptır. Bunun telafisine gitmek zorundayız. Oyuncumuzun arkasında her zaman durduk. Taurasi’ye kapımız her zaman açık” dedi.

Durumu değerlendireceğiz

Semih Özsoy, FBTV’ye yaptığı açıklamalarda ise “Biz camia olarak sıkıntıyı, üzüntüyü ve mutluluğu da beraber yaşarız. Dolayısıyla üzüldük. Çünkü hak etmediğimiz şeyler yaşatıldı. Şu anda sözün bittiği yerdeyiz. Bekliyoruz. Sonucu belli olmadan cezayı tespit edenler, bakalım bu duruma ne diyecekler diye bekliyoruz. Bakacağız, ne gerekiyorsa yapacağız. Ülke olarak yaşadığımız Dünya Şampiyonası başarısından sonra basketbolun ivme kat ettiği, bayan basketbolun bütün yıldızlarını toplayan bir ligde bunun olması bir skandal. Arama motorlarına baktığınızda, özellikle ’Doping – Türkiye’ yazıldığında, bunu insanlar nasıl düzeltecekler? Tekrar söylüyoruz. Fenerbahçe’nin yapabileceği bir şey yok. Birilerinin bir adım atıp, oyuncunun gönlünün alınması lazım gelecekteki sporcuların önünün açılması için. Çok sıcak bir şey. Biz de Erkek Basketbol Takımımızın maçı için Litvanya’dayız. Cuma günü Başkanımızla basın toplantısı yapacağız” diye konuştu.

Fenerbahçe büyüktür

Taurasi dosyasının gelecekte olumsuz bir olay olarak karşımıza çıkıp çıkmayacağı ile ilgili olarak ise Semih Özsoy sözlerine şöyle devam etti: “Bence olumsuz olarak karşımıza çıkmayacak. Çünkü hiçbir kişi Fenerbahçe’ye oyuncu kazandırabilecek güçte değil. Fenerbahçe’nin gücü, geçmişi oyuncuyu kazandırır. Fenerbahçe’nin duruşu, sergilediği gücü örnek teşkil ediyor. İnsanlar hata yapabilir ama büyüklerin bu hatalar kapsamında neler yapabileceği önemlidir. Fenerbahçe’ye geleceklerdir. Ama hataları yapan bu gibi insanların uzaklaşması lazım. Bu gibi insanlar uzaklaştırıldığında yeni insanların önü açılacak. Çünkü Fenerbahçe büyüktür, gücünü kullandı, bu durumu ortaya çıkarttı. Ama ne sporcular var ki tek başına mücadele eden, Doğu’da bu işten para kazanmaya çalışıp kariyer yapmaya çalışan nice çocukların bu hatalar yüzünden kariyeri bitti. Şimdi bu karar emsal olacak. Bence onlara ne yapılacak? Onların düşünmesi lazım.”

Şu anda beklemedeyiz

Taurasi ve Taylor’ın geri gelip gelmeyeceği ile ilgili olarak ise Özsoy, “Bunların hepsi geldiğimizde değerlendirilebilecek şeylerdir. Çünkü kontenjan sıkıntısı var. Bu oyuncuların yerine yeni alınan oyuncular var. Geldiğimizde Başkanımız ve yönetim kurulumuzla bir toplantı yapılacak. Fenerbahçe elinden gelen her şeyin fazlasını yapmıştır. Şu anda beklemedeyiz” şeklinde konuştu.

Şekip Mosturoğlu’nun Açıklamaları Şu Şekilde;

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun, Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımızın ABD’li eski oyuncusu Diana Taurasi’ye, dopingli madde kullandığı gerekçesiyle verilen tedbir kararının kaldırıldığını açıklaması ve Diana Taurasi’nin doping yapmadığının anlaşılması üzerine Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu FBTV’de Fatih Demirkol’un sorularını yanıtladı.

Mühümsenmeyecek bir hata değil

Mosturoğlu, ortaya çıkan bu durumla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz bu sonuca hiç inanmamıştık. 1 aydır bu durumun peşindeydik ve böyle de sonuçlanacağına emindik. Yanlışlık ortaya çıktı. Bu basit bir hata değil. Bu hata öyle özürle ya da ’pardon’ diyerek geçiştirilecek bir olay değil. Şu anda Zalgiris Kaunas maçı için Litvanya’dayız. İstanbul’a döndüğümüzde, Cuma günü konuyla ilgili geniş bir basın açıklaması yapacağız. Biz sonucun böyle olduğunu biliyorduk  ama tabii hem Kulübümüzün hem de sporcumuzun kamuoyu önünde aklanması bizi son derece memnun etti. Bu hata da özürle basitçe pardon denilerek geçiştirilecek, mühimsenmeyecek bir hata değil. Biz çok önemsiyoruz ve bunun sonuçları olacak diyoruz.”

Parayla ölçülecek tazminatı yok

Zararın telafi edilmesi ile ilgili olarak sorulan bir soru üzerine Mosturoğlu, “Maddi zarar boyutu bir tarafa, manevi kayıplarımız çok önemli. Bu sadece Fenerbahçe için değil Türk basketbolu için yaratılmış bir zarar. Bundan sonra Türkiye’ye gelecek yabancı oyuncuların doping uygulamalarına bakış açısı bizim kendi oyuncularımızın doping merkezi ve Basketbol Federasyonu’na olan güveni bu kararla yeniden gözden geçirilecek. Bu basketbol için ortaya çıkan manevi zararlar. Fenerbahçe için ortaya çıkan zararlar ise; Kulübümüzün adının dopingle anılıyor olması, bunun hesabının verememek bizi çok üzdü. Dopingli sporcunun kulüp adına yarışması iddiası 100 yıllık tarihi olan bir kulübe en ağır suçlama. Bu açılardan baktığınızda bunun parayla ölçülebilecek tazminatı yok. Bunun hukuki sorumluluğu olacaktır ve bu hukuki sorumluluğu olan kişiler de tahmin ediyorum gerekeni yapacaktır” diye konuşutu.

Güvensizlik artacak

Penny Taylor’un numunesinin Almanya’ya gönderilmesi nedeniyle Fenerbahçe’nin eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Mosturoğlu, “Maalesef Penny de bu süreç içerisinde kaybettiğimiz değerlerden bir tanesi ve kaybetme sebebimiz de bu doping olayları ile ilgili. Köln’ü tercih etmesi Türkiye’deki doping merkezine güvenmemesi bu süreç içerisinde kendisiyle paylaştığımız duygulardı. Bu açılardan değerlendirildiğinde şu an sezon içinde yaşanan bu güvensizliğin, yeni transfer sezonunda daha da büyüyerek olumsuz etkileriyle birlikte Türk basketboluna yansıyacağını düşünüyorum. Üzüntü verici. Düşünün 5 kişi ile oynanan bir müsabaka türünde 2 önemli silahınız böyle bir hata yüzünden sizden kopuyor. Sportif performansa ve başarıya yansımasını değerlendirmesini yapmak lazım. Dediğim gibi Cuma günü, Türkiye’ye döndüğümüzde basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
Federasyonun vermiş olduğu rapor ise şu şekilde;