Etiket arşivi: toronto raptors

Toronto’nun Eksikleri Çok

NBA’de normal sezon yalan, play off ise gerçek sezondur. Normal sezonda çoğu oyuncu rakibinin kendisini geçmesine izin verir ve arkasında kalarak blok yapmayı arzular. Play off’ta ise rakibinin karşısına çıkar ve sabit durup hücum faul almayı amaçlar. İşte iki sezon arasındaki en büyük fark budur. İşte takımların gerçek gücü de play off’ta belli olur.

Play off’ta rakipler Kaan Kural’ın dediği gibi sizin karın boşluğunuza vurmaya çalışır. Çünkü sağlam kas olan yerleriniz acımaz ama boşluklarınız fena can yakar. Basketbol takımlarının karın boşlukları da zayıf noktalardır. Bazı takımlar çok üçlük atamaz, bazısı çok hücum ribaundu verir, bazıları ise uzunlardan sayı bulamaz. Rakibiniz de nereniz zayıfsa oranın üstüne oynar. Üçlük bulamayan bir takımsanız rakipler pota altına iyice gömülür, çok hücum ribaundu veriyorsanız rakip uzun ve kalıplı oyuncularla sizden fazlaca hücum ribaundu almayı amaçlar, uzunlardan sayı bulamıyorsanız da şutörlerinizin üstünde daha fazla baskı kurarlar.

NBA’in Avrupa’ya en yakın takımı olan Toronto ise tam anlamıyla zayıflıklara dolu bir ekip. Ligde 5 Avrupalı oyuncuyla birlikte ilk 5 kurabilecek ender takımlardan biri olan Kanada ekibinin elinde çok yetenekli Avrupalı oyuncular var. Nesterovic, Bargnani, Hidayet Türkoğlu, Belinelli ve Calderon gibi önemli oyuncularla 5 kurabilecek bir takım olmalarına rağmen en zayıf bölgeleri de bu zaten. Çünkü Avrupalı oyuncular dışında çok yetenekli Amerikalılar’a Chris Bosh dışında sahip değiller. Reggie Evans, Sonny Weems, Jarrett Jack, Marcus Banks, Amir Johnson ve Demar Derozan’la birlikte 12 kişilik kadroyu tamamlamaları çok şeyi anlatabiliyor.

Calderon, Belinelli,Hido,Bosh,Bargnani 5’iyle savunmada çok sıkıntı çekiyorlar. Hücumda çok iyiler ama basketbol çift taraflı bir oyun. Siz savunmada rakibi sıkamazsanız belli bir dakikadan sonra hücumda yorulmadıkları için sıkı savunma yaparak sizin hücum istikrarınızı bozabilirler. Derozan’ı iki numaraya kaydırdıklarında ise genç oyuncunun tecrübesizlikleri nedeniyle düzen dışına çıkabiliyorlar. Amir Johnson ve Jarrett Jack ilk 5’e çekildiğindeyse yetenek farkı çok büyüyor. Bu sefer savunmada iyi oluyorlar ama hücumda gerekli etkinliği sağlayamıyorlar.

NBA’in oyunun iki tarafını oynayabilen oyuncu sayısı en az takımı bence Toronto Raptors. İki tarafı da kotarabilen tek oyuncu Jarrett Jack. O da bu alanda ligin iyileri arasında değil. Örneğin bir Trevor Ariza Toronto için çok değiştirebilir. Yaz aylarında Hido hamlesi onlar için çok hatalı oldu. Takımlarında zaten Calderon,Bosh ve Bargnani gibi önemli skorerler vardı. Tek eksikleri ilk 5’e savunma ateşini daha da fazla verebilecek bir oyuncuydu. Ancak onlar ellerinde olan tarzda bir oyuncu aldılar. Halleri ise ortada. Mücadele güçleri çok az düşse bile 5. Sıradan 8. sıraya düşebiliyorlar.

Play off’a kalsalar bile işleri çok zor. Çünkü gerçek sezonda takımlar Bosh’a, Hido’ya ikili sıkıştırmaları getirebilecekler. Bu ikili sıkıştırmalardan sonra Derozan gibi Amir Johnson gibi tecrübesiz isimler cezayı kesebilecekler mi? Ama işin en kötüsü normal sezonda bile yapamadıkları savunmanın cezasını rakipler çok kötü kesecek. Takımlar play off’ta sadece savunmalarını değil hücumlarını da daha sert yapıyorlar. Perdelerde perdeyi yapan uzun ayakta daha sağlam duruyor, şutörler daha garanti şutlara başvuruyorlar. Toronto için görüntü çok karanlık. Play off’a kadar yapabilecekleri fazla bir şey yok. Gelecek senenin planlarını yapmaya başlayabilirler. Kim bilir belki de Hido’yu seneye bir takasa dahil olmuş şekilde görebiliriz.

Erdi Aydemir