Etiket arşivi: Tuğçe Tok

Ekiz Yumurta Foça’dan, 2. Lig’e Farklı Başlangıç

Kadınlar Basketbol 2. Ligi (TKB2L) F Grubu ilk hafta karşılaşmasında Ekiz Yumurta Foça sahasında Ayvacık ekibi Ümmühan Hatun İÖO’nu 123-41 mağlup etti. İki takım Kadınlar Bölgesel Ligi B Grubu’nda iki kez karşı karşıya gelmiş ve Foça temsilcisi sahadan 96-45 ve 97-63’lük skorlarla galip ayrılmıştı.

Karşılaşma Kübra ve Pelin’in pota altından bulduğu basketlerle başlarken konuk takımın ilk basketi 4. dakikada geldi (10-2). Gülnur’un üst üste bulduğu 2 üç sayılık basketle 5:30’da fark çift hanelere çıktı (16-4). Bu bölümden sonra hücumdan Tuğçe’yle skor üreten deplasman temsilcisi farkın daha da açılmasına izin vermedi ve ilk çeyrek 26-13 sonuçlandı. İkinci çeyrekte ilk basket Ümmühan Hatun’dan geldi. Tuğçe’nin basketi sonrası savunmasını sertleştiren Yeşil Beyazlılar 5 buçuk dakika boyunca potasını baskete kapattı. Dilek, Gülnur ve Aynur’un 3 sayılık basketleriyle 28-0’lık bir seri yakalayan Ekiz Yumurta Foça soyunma odasına 64-22 önde girdi.

Yeşil Beyazlılar sert savunmasını 3. çeyrekte de sürdürdü. Bu bölümde Gamze’yle pota altını etkili kullan Ekiz Yumurta Foça bu oyuncuya Aynur’un da katılmasıyla 23. dakikayı 73-22, 26. dakikayı 86-22 önde geçti, çeyreğin son iki dakikasına 93-22 önde girdi. Ümmühan Hatun’un bu periyotta bulduğu tek basket çeyreğin sonunda Tuğçe’den geldi (97-24).

Dilek Dedeoğlu’nun üst üste iki üçlüğüyle iki buçuk dakika içinde fark 80 sayıya çıksa da (106-26) Önce Lale, ardından Sıla’nın iki üçlüğüyle Ümmühan Hatun farkın açılmasını engelledi ve 34. dakika 107-30 geçildi. Kalan bölümde Mihrace’nin pot altı basketleriyle skor üreten Ekiz Yumurta Foça Basketbol karşılaşmadan 82 sayı farkla 123-41 galip ayrıldı.

Ekiz Yumurta Foça üç sayılık atışlarda 17/28’lik isabet sağlarken Gülnur Akpınar 4/4, Dilek Dedeoğlu 6/8, Aynur Beydili 2/3, Şeyda Çopuroğlu 3/5’lik isabet kaydetti.

Karşılaşmanın en skorer ismi olan Dilek Dedeoğlu 24 sayısının yanına 5 ribaund, 6 asist ve 2 top çalma ekledi. Gamze Karataş 18 sayı, 9 rinaund, 1 blok, 4 ribaund; Pelin Gürçavdı 11 sayı, 8 ribaund, 2 blok, 2 asist ve 5 top çalmayla oynadı. Konuk ekipte ise Elif Yeşil 12 ve Tuğçe Tok 13 sayıyla takımlarını ayakta tutan isim oldular.

Karşılaşma sonrası iki takımın görüşleri şu şekilde oldu:

Cansu Altay (Ekiz Yumurta Foça oyuncusu): Çok iyi bir mücadele gösterdik. Her gün üstüne koyarak namağlup Final-8’e gitmek istiyoruz.

Erman Okerman (Ekiz Yumurta Foça Başantrenörü): Genç bir rakiple oynadık. Ama artık bu grup itibariyle bizim için rakipten ziyade kendi basketbolumuz önemli. Bu maça çıkarken de eksik gördüğümüz ve bu hafta antrenmanlarda çalıştığımız bir takım farklı müdafaaları hızlı şekilde değiştirerek uygulamaya çalıştık.  Rakip genç oyunculardan oluşuyor. Bireysel olarak değerli oyuncular olsa da maçın farklı bitmesi onların tecrübesizliği ve fiziksel olarak bize göre daha zayıf olmalarıyla alakalı. Cansu’nun da dediği gibi her maç üzerine koyarak devam ediyoruz. Bu maçları oynarken ki amacımız basketbolumuzu geliştirip Final-8’e en hazır şekilde gitmek. Artık son 2 aya girdik, buraların telafisi yok. Dolaysıyla bu süreyi hem resmi hem de hazırlık maçlarıyla en iyi şekilde değerlendirip Final-8’e en hazır şekilde gitmek istiyoruz. Rakibi tebrik ediyorum. Genç oyunculara da yolları açık olsun diyorum.

Pınar Gedik (Ümmühan Hatun İÖO Yardımcı Antrenör): Ekiz Yumurta güçlü bir takım. Fiziksel olarak bizden üstünler. Keyifli bir karşılaşma olduğunu düşünüyorum. Ekiz Yumurta Foça’yla oynadığımız ilk iki maç da güzel geçmişti. İlk çeyreğin bizim adımıza iyi gittiğini düşünüyoruz. Sonuçta genç oyuncularla oynayan bir kulübüz. Herkes ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Önceki maçlara kıyasla biraz daha farklı biten bir karşılaşma oldu. Genç takım olmanın verdiği toylukları yaşıyoruz. Sonuçta genç oyuncularla lig atladık, Bölgesel Lig’den 2. Lig’e yükseldik.

Tuğçe Tok (Ümmühan Hatun İÖO oyuncusu): Biz küçüklükten beri beraber oynuyoruz. Bugüne kadar bu kadar zorlu bir rakiple karşılaşmamıştık. Tabi ki bu maçların kendimizi geliştirme açısında bizlere katkısı oluyor. Takım arkadaşlarım ellerinden geleni yaptılar. Antrenörlerimize ve arkamızda olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Ekiz Yumurta Foça: Cansu Altay 5, Pelin Gürçavdı 11, Gülizar Sezer 11, Simay Enginsu 0, Gülnur Akpınar 13, Dilek Dedeoğlu 24, Aynur Beydili 11, Gamze Karataş 18, Mihrace Buğdaycı 12, Kübra Dicle 9, Şeyda Çopuroğlu 9

Ümmühan Hatun İÖO:  Lale Elif Yeşil 12, Rukiye Oran 0, Cansu Engin 0, Tuğçe Tok 13, Biğçe Sezen Yeğin 1, Büşra Çevik 1, Ceyda Dönmez 4, Ayşenur Er 0, Büşra Gezer 0, Sıla Yurdakul 10

Periyotlar: 26-13, 38-9, 33-2, 26-17