Shaq ile Beraber Türkiye’ye Gelebiliriz

Boston Celtics’te ülkemizi başarıyla temsil eden Semih Erden ilk sezonunda kendisine en çok Shaquille O’Neal’ın destek verdiğini söyledi. Semih, Shaq ile beraber tatil amaçlı Türkiye’ye gelebileceklerini de kaydetti.

NBA’in iddialı takımlarından Boston Celtics’de forma giyen Türk oyuncu Semih Erden, ilk sezonu olmasına rağmen takım arkadaşlarının ve antrenörünün kendisini “çaylak” olarak değerlendirmediğini söyledi.

Semih, Anadolu Ajansı’ndan Ercan Doğan’a verdiği röportajda, hastalığı sonrası son durumu ve NBA’deki ilk sezonunu değerlendirdi.Hastalığı nedeniyle bir hafta kendisine gelemediğini belirten başarılı oyuncu, “Hastalığım bir hafta sürdü. Şu an iyiyim. Bir sıkıntı yok. Çok çalışıyorum. Her şey yolunda” dedi.Takımın da iyi yolda olduğunu kaydeden Türk oyuncu, “Fizik olarak hazırım. Kadroya da giriyorum. Şans bekliyorum. Sakat oyuncular da geri döndü. Tabii antrenörümün kararı önemli” diye konuştu.

“HAYAL ETTİKLERİMİN ÜSTÜNDE OLDU”
NBA’deki ilk sezonunda kendisinin “çaylak” diye adlandırıldığına dikkati çeken milli basketbolcu, “Ama çok şanslıyım ki takımdaki arkadaşlarım beni öyle görmüyorlar. Buraya gelmeden önce düşüncelerim biraz farklıydı. Düşündüklerim ve hayal ettiklerimin üstünde performans oldu. Takımda beni inanılmaz seviyorlar. Bu konuda çok şanslıyım. Bana saygı duyuyorlar. Antrenöründen malzemecisine kadar herkes beni seviyor ve sıcak davranıyor. Bu beni mutlu ediyor. Burada evimde gibiyim” diye konuştu.Takımının hedefleri konusunda bilgi veren Semih Erden, şunları söyledi:”Hedeflerimize yönelik çalışıyoruz. Her maçımızda play-off mücadelesi yaparmışcasına oynuyoruz. Hedeflere odaklanmamız bizi ekstra motive ediyor. Bizim çok iyi takım olduğumuzugösteriyor. İyi çalışıyoruz. Bu sezon şampiyon olmak için mücadele veriyoruz. Boston Celtics, NBA’in sayılı takımlarından. Finale ve şampiyonluğa ulaşma ihtimali en fazla olan takımlardan birinde oynuyorum. Bu da bana keyif veriyor. İnşallah sezon sonunda hedeflerimize ulaşırız.”NBA’deki üst düzey yöneticilerinin, kendisinin ve Ömer Aşık’ı gelecekte bu organizasyonun önemli uzun oyuncularından olacağına ilişkin düşünceleri bulunduğunu vurgulayan milli oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:”Tabii ki bunları önceden konuşmak doğru değil, ama bütün çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. İyi oyuncu olmak için hayatımızı seferber ediyoruz. İnsanlar kolay görüyorlar, ama hakikaten çok zor. İçine girince bunu daha iyi anlıyorum. Maraton burada çok yorucu oluyor. Benim için şu an en önemli konu sağlıklı olup en iyi şekilde çalışmak. Bu olduktan sonra her şey kendiliğinden geliyor.”

SHAQUILLE O’NEAL’DAN DESTEK
Semih, kadroda bulunan NBA’in önemli oyuncularından Shaquille O’Neal’ın da kendisini çok sevdiğini ve yardımcı olduğunu söyledi.Shaquille O’Neal’ın dünyanın sayılı basketbolcularından biri olduğuna dikkati çeken Semih, “Böyle deneyimli oyuncularla oynamak benim için büyük bir şans. Gurur verici bir olay. Shaq beni çok seviyor. İlk geldiğim günden beri bana büyük bir hoşgörü gösteriyor” dedi.O’Neal’ın antrenmanlarda her zaman kendisine bir şeyler öğretmeye çalıştığını vurgulayan milli oyuncu, “Bana rakibi nasıl tutabileceğim veya savunabileceğim yönünde öğretici şeyler anlatıyor. Bu hem benim için, hem Türkiye için güzel bir şey” ifadelerini kullandı.

“SENE SONUNDA BERABER TÜRKİYE’YE GELEBİLİRİZ”
Yıldız basketbolcu, sene sonunda bir sürpriz yaparak Shaquille O’Neal ile birlikte tatil amacıyla Türkiye’ye gelebileceklerini dile getirdi.Kendisinin Türkiye’yi ABD’li oyuncuya anlattığını bildiren Semih, “Biraz sürpriz gibi olabilir, ama sene sonunda onunla beraber Türkiye’ye tatil yapmaya gelebiliriz. Kendisini güzel ülkemizde misafir edeceğiz” dedi.

SELAMUN ALEYKÜM BABA VİDEOSU HAKKINDA NE DEDİ?
O’Neal’ın bir maç sonrası aldığı para cezasının ardından soyunma odasında yaptığı hareketler ve kendisine “Selamünaleyküm baba” şeklinde hitap ettiğine ilişkin görüntüler konusundaki soruyu ise Semih, şöyle yanıtladı:”Aslında orada baba demiyor. Baba gibi çıkıyor. ‘Selamünaleyküm Brother’ diyor. Ses tonu baba gibi çıkmış. Ama babayı da kendisine öğrettik. Sadece Shaq değil, Garnett olsun tüm takım beni seviyor. Tam bir aile ortamı var.”

DİĞER TÜRK OYUNCULARIN PERFORMANSI
Kendisi gibi NBA’de Türkiye’yi temsil eden Ömer Aşık, Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu ve Ersan İlyasova konusunda ise Semih, “Hepsiyle konuşuyorum. Birbirimizle düşüncelerimizi paylaşıyoruz. 5 Türk oyuncunun NBA’de olması Türkiye için de onore edici bir olay. İnşallah ileriki senelerde daha çok Türk oyuncu NBA’e gelecek” dedi.

Semih Erden, milli takımdan arkadaşları olan oyuncuların performansı konusunda ise “Hidayet şu an Orlando Magic’de takımın en iyisi. Orada kendi evinde gibi. Mehmet ağabey ise sakatlıktan yeni döndü. Durumu iyi. Ömer Aşık da süre alıyor. Ersan zaten oynuyor” diye konuştu.”NBA’de fazla oyuncunun bulunması bir milli takım için avantaj mıdır?” şeklindeki soruyu ise Semih Erden, şöyle yanıtladı:”Aslında o şekilde değerlendirmemek lazım. Bu şekilde düşünüldüğünde ezici bir üstünlük gibi algılanıyor. Geçen sene dünya üçüncüsü olduk. Kaç tane NBA oyuncusu vardı. Sadece Ersan ve Hidayet vardı. Ömer ile ben buraya yeni geldik. Türkiye liginde oynayarak dünya ikinciliğini kazandık. Bu kadronun dışında Mehmet ağabey vardı. Kendisi çok deneyimli. Onun artısı olabilir. Geçen seneden devam eden takımla birlikte inşallah daha büyük başarılar alacağız.”Semih, NBA’deki bütün Türk oyuncuların çok çalıştığını ve herkesin çok mutlu olduğunu dile getirdi.

“İLK HEDEFİMİZ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU”
NBA oyuncusu Semih, milli takım olarak ilk hedeflerinin Avrupa şampiyonluğunu elde etmek, ardından olimpiyatlara katılmak olduğunu söyledi.Bunu başararak hem Türkiye’yi sevindirmek, hem de yüceltmek istediklerini anlatan Semih, milli takımın başına başantrenör olarak Orhun Ene’nin getirilmesinin düşünülmesi konusunda şunları kaydetti:”Orhun Ene sonuçta deneyimli bir antrenör. Banvit’te yaptıkları belli. Ama buna yöneticiler karar verir. Bize düşen onu hoş şekilde karşılayıp en iyi şekilde çalışmak. Yorum yapmak bize düşmez. İnşallah milli takım için de hayırlı olur. Orhun Ene zamanında iyi oyuncuydu. Şimdi de iyi bir antrenör.”

“IVERSON TÜRKİYE’NİN REKLAMINI YAPTI
Milli oyuncu, NBA’den İstanbul’a gelip Beşiktaş Cola Turka forması giyen Allen Iverson’ın Türkiye’nin reklamını yaptığını ifade etti.Iverson’ın NBA’in iyi oyuncularından olduğunu, ancak bazı olumsuzluklar nedeniyle Türkiye’de kariyerini sürdürdüğünü anlatan Semih Erden, “Bazı olumsuzluklar onun NBA’de olmasını engellese de burada sevilen ve her zaman konuşulan bir oyuncu. Beşiktaş için çok önemli oyuncu. Özellikle kendi takımımdaki oyunculardan bu konuda çok şey duyuyorum. Türkiye’nin reklamını yaptı. Herkes Türkiye’yi merak ediyor ve bu konuda sorular soruyor. Beşiktaş’ın burada maçları verildi. Hem Türkiye için, hem de Beşiktaş için güzel bir şey. İnşallah ilerki dönemlerde performansıyla da takımına katkı yapar” diye konuştu.

“ŞAMPİYONANIN SEVİNCİNİ FAZLA YAŞAYAMADIM”
NBA’in yeni oyuncusu Semih, 2010 Dünya Şampiyonası sonrası yeni takımında çalışmalara katılmak üzere Türkiye’den erken ayrılmak zorunda kaldığını, bu nedenle şampiyonada elde ettikleri başarının yansımasını fazla yaşayamadığını söyledi.Dünya Şampiyonası’nda elde ettikleri başarının ardından Türkiye’deki insanların basketbola sevgisinin arttığını anlatan genç oyuncu, şöyle konuştu:”İnsanlar inanılmaz basketbol hayranı olmuşlar. Iverson’ın gelmesi de çocuklarımızın ve gençlerimizin basketbolu daha çok sevmesini sağlayacaktır. Bu beni sevindiriyor. Basketbol Türkiye’de sevilmesi gereken bir spor. Beşiktaş-Fenerbahçe maçına gitmiştim. İzlediğim locanın altında Beşiktaşlı taraftarlar vardı. Üstümde Fenerbahçe forması vardı. Ama Beşiktaşlılarbasketbolu o kadar izlemiş ve benimsemişler ki o atmosferde bile beni alkışladılar. Üstümde Fenerbahçe forması olmasına rağmen bunu yaptılar. Bu gurur verici bir olay.”Eski takımı Fenerbahçe Ülker’in de maçlarını izlediğini kaydeden Semih Erden, “Avrupa ligi maçlarını takip ediyorum. Hakikaten müthiş bir taraftar var. Artık Türkiye’de basketbolun geliştiğini ve ön planda olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“FENERBAHÇELİ OLMAK AYRICALIK”
Eski takımı Fenerbahçe Ülker’i de değerlendiren genç oyuncu, bu sezon için çok iyi bir takımın kurulduğunu dile getirdi.Yöneticilerle her zaman konuştuğunu ve irtibatta olduğunu anlatan Semih, “Orası benim yerim ve takımım. Çok güzel seneler ve mutluluklar paylaştım. 3 tane şampiyonluğum var. 4-5 kupam var. Fenerbahçeli olmak ayrıcalık” dedi.Fenerbahçe Ülker’in bu sezon iyi bir kadroya sahip olduğunu hatırlatan başarılı basketbolcu, “Yeni antrenör de iyi. Çıkışa geçtiler. Herkesi daha kenetlenmiş gördüm. Hedefe odaklanmışlar. Top 16’ya girmemizden de bu anlaşılıyor. Yeni bir başarı ve heyecan yaratıp dörtlü finale de çıkacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

“AZİZ YILDIRIM BANA BAŞKANDAN ÖTE, BABA GİBİ YAKLAŞTI”
Eski kulübü Fenerbahçe’nin başkanı Aziz Yıldırım’ın çok büyük yardımlarını gördüğünü,yerinin de her zaman kendisi için farklı olduğunu kaydeden Semih, şunları söyledi:”Buraya gelirken de güzel diyaloglarla ayrıldım. Başkanın her zaman yeri bende farklıdır. Bana başkandan öte bir baba olarak yaklaştı. Ayrı bir hava katıyor. Aziz başkanın amatör şubelere çok katkısı oldu. Spor adına çok şey yaptı. Salonumuz da yapılıyor. Bunlar başkanın katkılarıyla oluyor.”Semih, son olarak tüm Türkiye’nin yeni yılını kutlayarak, Türk basketbolu adına her şeyin iyi olmasını diledi.

AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.