Bahçe şemsiyesi Hangi Renk Tonlarında Seçilmelidir?

Bahçe şemsiyesi, genel olarak bahçede keyif yaparken, güneş ışınlarının sizi rahatsız etmemesi amacıyla üretimi yapılan ve satılan bir üründür. Güneş ışınlarının sizi rahatsız etmemesi için güneş şemsiyesi hangi renk tonlarında seçilmelidir.
Ülkemiz kuzey yarım kürede yengeç dönencesinde yer alır. Özellikle yaz aylarında güneş ışıkları dik açıya yakın açılarda geldiğinden sıcaklıklar artmaktadır ve güneş ışıkları oldukça yüksek derecelerde ısıtmaktadır. Hal böyle olunca havaların güzel olmasını fırsat bilenler bahçelerinde soluğu alırlar. Ancak güneş ışıkları bazen rahatsız edici olabilir. Özellikle direk gelen güneş ışınları hem gözlerimize hem de vücudumuza zarar verir. Bahçe şemsiyesi bu anlamda imdadımıza yetişir. Özellikle güneş ışığından korunmak amacıyla üretilen bu şemsiyeler, açık renk tonlarında seçilmelidir ki, güneşin ışınlarını yansıtarak sizleri korusun. Koyu renk tonları güneş ışığını emeceğinden altına yüksek oranda sıcaklık verecektir. Bu anlamda da şemsiye kullanmanızın hiçbir anlamı kalmayacaktır.
bahçe şemsiyesi adı da verilebilir aslında. Çünkü genel kullanımı itibariyle tam da yaptığı iş güneşten korumaktır. Zaten de bu amaçla üretilmektedir. Değişik desenlerde ve renklerde üretilmektedir. Değişik kullanım amaçları da vardır. Havuz başı şemsiyesi, plaj şemsiyesi, güneş şemsiyesi, bahçe şemsiyesi, yağmur şemsiyesi gibi değişik türleri vardır.
Değişik boyutlarda üretilmektedir. Amacı güneşin ışınlarını engellemek olduğu için büyük olmasına özen gösterilmelidir ki, büyük bir alanda gölge yapması istenilir. Ancak büyük olması da kaliteli olmasını gerektirir. Bu yüzden kalitesine de özen gösterilmelidir ki devrilme, kırılma, rüzgarda uçma, yıpranma gibi olaylara maruz kalmasın.
Renk olayından tekrar bahsedecek olursak, güneş ışınlarını en iyi yansıtan renk beyazdır. Beyaz renk ağırlıklı modelleri tercih etmenizde fayda vardır. Ancak kumaş kalitesine de özen gösterin ki, güneş ışınları tam tepedeyken kumaştan geçmesi halinde şemsiye kullanmanızın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Özellikle kalın kumaşlı olması, su geçirmeyen kumaş olmasına özen gösterin. Çünkü ince kumaşlı ürünler herhangi bir rüzgar anında, devrilme, kırılma anında yırtılabilirler ve ürününüz zarar görebilir. Bu tür durumların önüne geçmek için kumaşın kalitesine özen göstermeniz gereklidir. Sadece kumaşı değil tabiki de, iskeletinin de sağlam profilden üretilmiş olması gereklidir. Çünkü portatif bir ürün olması nedeniyle sağa sola taşıyacağınız için sağlamlığı önemlidir. Yoksa elinizde kalabilir. Bu da hiç hoşunuza gitmeyecektir. Ömrünün uzun olmasını istiyorsanız kaliteden ödün vermemelisiniz. Uzun yıllar boyunca kullanabilmek için önce kalitesine, sonra renk tonlarına bakmalısınız. Tabi bir de iyi muhafaza etmeli, özellikle kış aylarında nem ve rutubetten korumalısınız.
Bahçenizde çayınızı yudumlarken, misafirlerinizi ağırlarken, kitabınızı okurken, kafa dinlerken bahçe şemsiyesi en büyük yardımcınız olacaktır. Tabi bir veranda türü yapınız yoksa. Veranda ya da kamelya türü yapılar çok pahalı ve taşınamaz yapılar olduğu için güneş şemsiyesi tercihi daha iyi olacaktır. Çünkü portatif, istediğiniz yere taşınabilen ve ekonomik çözüm sunan bir üründür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.