Etiket arşivi: bayan basketbolu

Basketbolla Yaşam Arasında; Gülseren Gönül

Birçoğu bilmez bu ismi. Duymaz. Bazıları çok iyi bilir. Ama bugününü kim bilir?

19 Ocak Çarşamba günü TRT ekranlarına gelen bir haberden bahsetmek istiyorum. Gülseren Gönül, 1977 senesinde Avrupa’ya transfer olmuş ve Avrupa’da oynayan ilk Türk basketbolcu olma özelliğini taşıyor. Bugün romatizma yüzünden hastanede yatıyor (yazı neşredildiğinde belki hastaneden çıkmış olur).

Gülseren Gönül Avusturya’ya transfer olmuştu. Toplamda 18 sene basketbol oynadı. 17 Mart 2009’da da Zaman Gazetesinden Fatih Uraz, Gönül’ün kendi potasına basket atmasını hatırlatmış. “…Bayan basketbolunun efsane ismi Gülseren Gönül bir maçta kendi potasına sayı atmıştı. Ancak potaların taçsız kraliçesi, 2 metre 5 cm’lik dev yıldızı ağır beyin ameliyatına (belki de ameliyatlarına) maruz kalmıştı ve muhtemelen sizler-bizler onun çektiklerini çeksek değil spor yapmak, yürümekte dahi zorlanırdık…” demiş Uraz. Haksız da değil. Romatizma’dan hastanede yatıyor Gülseren Gönül. Hastalığı sebebiyle devamlı boyu uzadı, şimdi bacakları tutmuyor. “Basketbolu çok sevdim, psikolojik olarak büyük faydası dokundu ancak fiziksel olarak cezasını çekiyorum” diyor Gönül.

2007’nin tam da yazıyı yazdığım bu gününde (17 Ocak) Hürriyet’te Yaşar Sökmensüer imzasıyla yazılmış bir köşe yazısı gördüm; “Gülseren’e Borcumuz var”.  70’li yılların dev iki basketbolcusu Hüseyin Alp ve Gülseren Gönül’den bahsetmiş.  Gülseren’in o günlerde bacağı kırılmış. O da o zaman Ali Ekber Ertürk’ün haberinden öğrenmiş bunu.  Gülseren Emekli Sandığı Huzurevine başvurmuş, almamışlar. Özel Huzurevine de parası yetmemiş.

Bugün de aynı sorunlar var. Parasızlıktan dolayı Ankara dışında –ismini söylemediği- bir ilçeye taşınmış. Sağlık sorunları artınca Ankara’ya hastaneye gelmesi gerekiyormuş sık sık. Gelemiyormuş. 100-200 metre yürüyemiyor, devamlı taksiye binmesi gerekiyormuş.

60 yaşındaki emekli basketbolcu, çaresiz halde. O dönem Sökmensüer’in de belirttiği gibi Ankara’nın bu işe bir el atması gerekiyor.

Uraz, aynı haberinde “…Yaşadığından bile emin değiliz, eğer yaşıyorsa 58-59 yaşlarında olmalı; iki sene önce gazete sayfalarına çok zor durumda olduğuna dair haberler yansımıştı. Bilemiyoruz sonrasında yaralarına merhem sürüldü mü sürülmedi mi; malumunuz üzere bizler revaçta insanlarla ilgilenmeyi severiz!” yazmıştı. Buradan söyleyelim, Gönül yaşıyor sayın Uraz. Yaralarına merhem süremedi, sürülemedi ve hala zor durumda. Ayrıca yaşıyor. Bundan pek memnun mu bilinmez.

Samet Mehmet Bora, 3SAYI

Fenerbahçe, Beşiktaş’ı Rahat Geçti

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde 10.haftasında 2011 yılının ilk derbi mücadelesinde Fenerbahçe, Caferağa Spor Salonu’nda Beşiktaş Cola Turka’yı 86-59’luk skorla mağlup etti.

Castro Marques ve Kelly Santos’un sayılarıyla oyuna hızlı başlayan Beşiktaş Cola Turka, ilk 1.5dakika geride kalırken skoru 0-5’e getirdi. Birsel Vardarlı ile maçtaki ilk sayılarını kaydeden Fenerbahçe, Esmeral ve Matovic ile de hücumda etkili olmasına karşın savunmada Yasemin ile Santos’u durdurmakta zorlandı. Pota altını etkili kullanan Siyah Beyazlılar, bu bölümde Penny Taylor’ın sayılarına engel olamayınca, ilk periyotu Fenerbahçe 19-15 önde tamamladı.

İkinci periyota Santos ve Esra’nın sayılarıyla 5-0’lık seri yakalayarak giren Beşiktaş Cola Turka, 19-20’lik skorla öne geçti. Hana Horakova’nın üç sayılık basketine Esra ve Sales ile karşılık veren Siyah Beyazlılar, rakibinin de öne geçmesini engelledi. Ancak Anna Vajda ile Birsel Vardarlı’nın sayıları ve pota altında da Ivana Matovic’in etkili oyunuyla Fenerbahçe, 18.dakikada skoru 35-31’e getirdi. Sarı Lacivertliler, devre sonunda soyunma odasına Nevriye Yılmaz’ın pota altı tipiyle 37-33 üstün gitti.

Karşılıklı basketlerle başlayan üçüncü periyotta Ivana Matovic ile Nevriye Yılmaz’ı boyalı alanda etkili kullanan Fenerbahçe, Birsel Vardarlı’nın da basketiyle 23.dakika farkı 7 sayıya çıkarttı (45-38). Yasemin Horasan’ın orta mesafeden bulduğu basketle rakibinin serisine son veren Beşiktaş Cola Turka, bu bölümde Penny Taylor ile Nevriye Yılmaz’ın sayılarına engel olamayınca, Fenerbahçe de skoru 63-47’ye getirdi. Sarı Lacivertliler, karşılaşmanın dördüncü periyotuna da 66-50 önde giren taraf oldu.

Mücadelenin son 10 dakikalık bölümüne Nevriye Yılmaz’ın serbest atışlardan bulduğu sayılarla başlayan Fenerbahçe, Simone Sales’in basketlerine karşın hücumdaki etkinliğini sürdürdü. Penny Taylor ile Ivana Matovic’in skorer oyunu ve Esmeral Tunçluer’in de turnikesiyle Sarı Lacivertliler farkı 25 sayıya çıkarttı (80-55). Mola alan Beşiktaş Cola Turka, karşısında mücadelenin son bölümünde de etkili oyununu sürdüren Fenerbahçe, karşılaşmadan da 86-59 galibiyetle ayrılmayı başardı.

Salon: Caferağa Spor Salonu

Hakemler: Sami Özel – Turgut Işık – Ali Özyurt

Fenerbahçe (86): Özge Kavurmacıoğlu 2 (1 asist), Olcay Çakır (1 asist), Hana Horakova 7 (1 ribaund– 2 asist), Birsel Vardarlı 16 (4 ribaund– 3 asist), Esmeral Tunçluer 6 (4 ribaund), Nevriye Yılmaz 15 (12 ribaund– 1 asist), Anna Vajda 5 (2 ribaund– 1 asist), Ivana Matovic 20 (9 ribaund– 5asist), Ivana Matovic 15 (6 ribaund – 2 asist), Nevin Nevlin (1 ribaund)

Beşiktaş Cola Turka (59): Esra Ataç 8 (1 ribaund – 1 asist), Nilay Kartaltepe (3 ribaund – 4 asist), Iziane Marques 17 (2 ribaund – 2 asist), Tuğba Taşçı 2 (2 ribaund), Yasemin Horasan 4 (5 ribaund), Simone Sales 16 (3 ribaund – 2 asist), Kelly Santos 12 (4 ribaund), Iveta Salkauske (2 ribaund)

1.Periyot: 19-15
2.Periyot: 18-18
3.Periyot: 29-17
4.Periyot: 20 – 9

tbf