Etiket arşivi: bayan basketbolu altyapı

Yıldız Bayan Milli Takım Koçu Erkan Metin Röportajı

Katıldığı Canik Turnuvasında şampiyon olan Yıldız Bayan Milli Takımımız koçu Erkan Metin Röportajını sizlerle paylaşıyoruz.


Bu turnuvaya ev sahipliği yapan kentdeki kadın basketboluyla ilgili olarak düşüncelerinizi alabilir miyiz? Aynı zamanda 2.ligde mücadele eden Canik basketbolla ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Öncelikle şunu söylemeliyim Canik’te basketbolun bu kadar sevildiğini tahmin etmiyordum.Fakat salona girdiğimden itibaren gösterilen ilgi, salonun güzelliği ve kadın basketboluna yapılan yatırımı görünce çok sevindim,daha sonra Belediye Başkanının takımı ziyarete geldiğinde bana anlattığı basketbolla ilgili projeleri, salon ve Canik Belediyesi Bayan takımı beni bayan basketbola hizmet eden biri olarak hem sevindirdi hemde heyecanlandırdı.
Bence eğer bu yatırım ve tesisleşme devam ederse Canik gelecekte basketbol kenti olacaktır. Canik Belediye Bayan Takımına gelince gerçekten bir dönemin bayan basketbolunda isim yapmış çok kariyerli oyunculardan kurulu bir takım oluşturulmuş ve takım başarıyla 1.lige doğru ilerliyor. Tesisleşme çok iyi, altyapıdada çalışmalar iyi durumda ve takım 1.lige ve böyle bir organizasyona hazır. İnşallah Canik Bld. Sporu gelecek yıl 1.ligte görürüz.

Alt yapı çalışmalarını Samsun bazında nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Canik Bld. Altyapısını antrenman ve maçlarını takip etme şansım olmadı ama oradaki altyapı antrenörlerinden ve yöneticilerden aldığım bilgiler ışığında spor okulları organizasyonu çok iyi durumda ve il bazında yaptıkları çalışmaların karşılıklarını yavaş yavaş almaya başladıklarını öğrendim.Eğer Caniğin 1.ligte bir takımı olucaksa altyapısıda çok iyi olmalı ve kentin oyuncularına,antrenörlerine yani kentin değerlerine sahip çıkmalıdır.Altyapıdan A takıma ne kadar fazla oyuncu çıkarsa halk takımını daha fazla benimsiyecektir ve takım 1.ligte daha başarılı olacaktır inancındayım.

Yıldız milli takımımız ve rakip takımlar için turnuvadaki gözlemleriniz nelerdir ?

Yıldız Milli Takımımızla 2.kampımız ve turnuvamımızdı.1.turnuva balkan şampiyonasında başarılı olarak şampiyon olduk. 2.kamp ve Canik turnuvasıda bizim açımızdan çok verimli geçti diyebilirim.Takımda uyum sorununu bu iki kamp sayesinde aştık diyebiliriz, kendi oynatmak istediğimiz hem hücum hemde savunma sistemimizi biraz daha oturttuk diyebiliriz. Bu açıdan çok memnunum.Takımımızda eksikler var tabiki ,bu eksiklikler ve oyuncular hakkında gözlemler yaptık.Bu kamp diğer yapacağımız şampiyona öncesi uzun süreli kampımız için bize yol göstermiş oldu. Uluslararası turnuvaya gelince Bulgaristan hariç Ukrayna ve Polonya da güçlü ve ekol olmuş ülkeler.Biz bu turnuvada iyi savunma yaptığımızı düşünüyorum ve özellikle 1996 doğumlu 2-3 oyuncunun göstermiş olduğu performans bizi önümüzdeki seneler içinde umutlandırdı ve doğru oyuncular seçtiğimizi kanıtladı.Eğer yaz kampımızı iyi geçirip daha takım olarak mücadele edebilirsek Avrupa Şampiyonasındada iyi bir derece alabileceğimizi umuyorum.

Yakın zamanda Türkiye’de en kapsamlı oyuncu taraması yapıldı, düşünceleriniz nelerdir ?
Bu taramalara 3 sene önce başlandı ve ben bu taramaları çok başarılı buluyorum.Çünkü Anadolu’daki her oyuncuya ulaşma fırsatımız oldu ve bu oyuncuların fiziki özelliklerini ölçme ve değerlendirme şansımız oldu,Şu andaki milli takımdada taramalardan gelen 2-3 oyuncu bulunuyor.Bu taramalar ileriki yıllardada devam edecektir ve bence bu taramalar ülkemizdeki yetenekli,fiziki ve motorik özellikleri iyi oyuncu adaylarını bulmada çok faydalı olacaktır.

2012 yılında yapılacak olan Avrupa bayan basketbol şampiyonasında iyi bir kura çekildi sizce erkeklerde yakaladığımız başarıya yakın bir başarı yakalayabilir miyiz?
Bence Türk Bayan Milli Takımlarının Avrupa’da artık her zaman şampiyonalara katılarak ve ilk 5-6 arasında her zaman yer bulacaktır. Çünkü biz hem organizasyon hem oyuncu kalitesi hem antrenör bilgi birikimi ve tecrübesi açısından yeterli donanıma sahibiz.Bu kriterler bizi başarıya götürecektir diye düşünüyorum.Sadece bir tehlike olduğunu düşünüyorum o da ligimizde 4 yabancı ve devşirme oyuncunun oynaması.Bu yabancı oyuncu fazlalığı altyapımızdaki yetenekli ve iyi oyuncuların takımlarında hiç süre bulamamasına sebep oluyor ve kenarda oturarak ligi bitiriyorlar.Başarıya ulaşmak ve diğer takımlarla mücadele edebilmek uğruna bazı takımlar 3 yabancı ve bir devşirmeyi aynı anda sahada oynatıyorlar bu da Türk oyuncularının işini zorlaştırıyor.Burda bence yapılması gereken şey yabancı sayısının azaltılması devşirme oyuncusunun kaldırılması ve genç takımla A takım arasındaki boşluğun doldurulması amacıyla belki bir Ümitler deplasmanlı liginin kurulması Türk oyuncular açısından çok faydalı olacaktır.Bu yabancı fazlalığı ileriki zamanlarda Milli Takımlar bazında bize zarar verebilir.

Roportaj: Ali ÇAKIR