Etiket arşivi: Ingo Weiss

Ingo Weiss Röportajı

Almanya Basketbol Federasyonu Başkanı Ingo Weiss, Efes Pilsen World Cup 8 organizasyonunu izlemek için Ankara’ya geldi.

Efes Pilsen World Cup 8’de mücadele eden Almanya’nın Federasyon Başkanı Ingo Weiss, Ankara’da maçları takip ederken, federasyon çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Almanya basketbolu ve A Milli Takımlarının gelecek hedefleri ile ilgili de düşüncelerini aktaran Ingo Weiss, Türkiye Basketbol Federasyonu ile de çok yakın ilişkide olduklarını dile getirdi.

Polonya’ya iki önemli oyuncunuzdan yoksun gidiyorsunuz. İlk olarak Dirk Nowitzki ve Chris Kaman ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Evet, dediğiniz gibi bu sene bu iki oyuncu da bizimle birlikte değil. Çünkü geçen sene Olimpiyatlar sırasında dinlenmek istediklerini ve bu süre içinde NBA’deki takımları ile ilgili anlaşma yapmak istediklerini söylediler. Belki önümüzdeki sene tekrar milli formayı giyebilirler. Şu anda bizim genç oyuncularımızı geliştirme şansımız var ve bildiğiniz gibi çok fazla genç oyuncuya sahibiz. Önümüzde ne olacağına bakmamız gerekiyor. Genç oyuncular kendilerine verilen bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Aslına bakarsanız elimizde iki taraflı bir madalyon var. Gençler tecrübe kazanacaklar ancak diğer taraftan bu iki oyuncunun yokluğunda belki istediğimiz galibiyetleri alamayacağız. Evet, onlar bizim en iyi ve en tecrübeli oyuncularımızdan. Eğer iyi bir takım kurmak istiyorsanız hem genç oyunculara hem de tecrübeli oyunculara ihtiyacınız olacaktır. Bazen eski ayakkabınızı tercih edersiniz çünkü onunla yürümek çok rahattır ama üstünüze yeni bir ceket giyersiniz. Sağlam adımlarla yürümek için eski ayakkabıya, taze ve yeni görünmek içinse yeni bir kıyafete ihtiyacınız vardır. Bu örnek bence bizi çok iyi anlatıyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu ile ilişkileriniz nasıl?
Almanya ve Türkiye federasyonları her zaman iyi ilişkiler içinde oldular. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun çalışmalarını çok beğeniyorum. Bogdan Tanjevic, bana sorarsanız çok iyi bir antrenör. Kendisinin çok iyi bir takım kurduğunu düşünüyorum. Umarım Polonya’da ve gelecek sene de kendi evinizde büyük başarılar elde edersiniz. Çünkü inanılmaz bir seyirci coşkusuna sahipsiniz. Türk halkı basketbolu çok seviyor. Federasyonunuz çok organize çalışıyor. Çok başarılı bir başkana sahipsiniz, o tam bir lider. Onun liderliğinde çok başarılı bir ekip çalışması yürütülüyor. Ayrıca şu anda Dünya Şampiyonası için müthiş bir hazırlık dönemi geçiriyorsunuz. Temponuz hiç düşmüyor, hep geleceğe dair neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Yani önünüze bakarak ilerliyorsunuz, attığınız her adımdan önce bir sonraki adımı planlıyorsunuz. İstikrarlı bir yükselişiniz var. Almanya Basketbol Federasyonu olarak sizinle aynı mantaliteye sahibiz.

Federasyon olarak gelecek hedefleriniz neler?
Şu anda geleceğe yatırım yapıyoruz. Genç jenerasyonumuz üzerine yoğunlaşıp, onların gelişimini sağlamak istiyoruz. Şunu bilmelisiniz ki; bunu başarmak Almanya’da çok zor. Çünkü tüm kulüplerimiz, futbol kulüpleri. Futboldan sonra ise Formula 1 geliyor. Basketbol, voleybol, hentbol ve buz hokeyi sonraki sıralarda kalıyor. İşte bu yüzden genç oyunculara odaklanıp, onları geliştirmek bizim açımızdan çok önemli. Böylelikle gelecekteki Alman Milli Takım’ın temellerini atabiliriz. Almanya’daki okullarla birlikte çalışıyoruz. Bu okullarda çok fazla sayıda genç oyuncu bulunmakta. Okula giden herkes öncelikle dersleri ile ilgileniyor, ardından bir spor dalında kendini geliştiriyor. Tabi ki bu gençlerin hepsi basketbola yönelirse bizim için büyük bir potansiyel olur. Bu bahsettiğim detaylar Alman Basketbolunun anahtarı diyebileceğim çalışmaları. Ülkemizde basketbolu yaygınlaştırıp, oyuncularımızı geliştirme şansını iyi kullanmalıyız. Bütün bunların yanı sıra, kendi antrenörlerimizi de geliştirmemiz lazım. Onların da bu gelişime katkıda bulunması için çok fazla çalışması ve kendilerini yenilemeleri gerekir.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de düzenlenen Türk Telekom Yıldız Erkekler Turnuvası’nda milli takımınız 10 gün içinde önemli gelişmeler kaydetmişti. Altyapı çalışmalarınız sanırım meyvelerini veriyor.
Yıldız Takımımız gerçekten çok hızlı gelişti. Bunun sebeplerinden bir tanesi herkesin gençlerimizin gelişimi için ellinden geleni büyük bir özveri ile yapıyor olmasıdır. Bu gelişim, U16, U18 ve U20’de oynayan tüm gençlerimiz için geçerli. Ayrıca U17 Şampiyonası, Almanya’da oynanacak. Hamburg’da küçük çaplı bir şampiyona düzenleyeceğiz. Bu yüzden tüm kulüpler ile beraber çalışıyoruz ve Almanya’daki tüm kulüpler bize genç jenerasyonu geliştirme çalışmalarımız için yardımcı oluyorlar. Çünkü oyuncular kulüplerde nerdeyse her gün çalışıyorlar fakat milli takımda sadece sezon bittiğinde ya da tatil zamanında görev alabiliyorlar. Bu açıdan beraber çalışınca çok daha başarılı oluyoruz.

Gelecek yıl Türkiye’nin gerçekleştireceği Dünya Şampiyonası ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye müthiş bir fırsat yakaladı. Dünya Şampiyonası için tüm dünyadan insanlar ülkenize gelecek. Türkiye’nin elinde kendini tanıtmak için iyi bir araç var. Bu sayede insanlar Türk Milli Takımı’nı da daha bir dikkatli izleyecekler. Federasyonunuzun bu organizasyonun altından başarı ile kalkacağına eminim.

Almanya’nın Avrupa Şampiyonası’ndaki hedefi nedir?
Yeni ve genç bir takımız. Nowitzki ve Kaman kadromuzda yok. Neleri başarabileceğimize bakacağız. Salona gidip, maçı kazanmaya odaklanmalıyız. Şu anda kesin bir hedef söylemem yanlış olur. Bunu daha başlangıç olduğuna inanıyorum. Biz maçlara kazanacağımıza inanarak çıkacağız. Zorlu bir rakiplerimiz olduğunu biliyoruz.

Efes Pilsen World Cup organizasyonu ile ilgili düşüncelerinizi de bizlerle paylaşır mısınız?
Bu organizasyon ile Türkiye, tüm milli takımlara çok hoş davranıp, tüm misafirperverliğini ortaya koyuyor. Böyle mükemmel bir organizasyonda bulunmak gerçekten çok güzel. Oyuncularımızla konuştum, onlar da benimle aynı fikirdeler. Bu yüzden ilerleyen yıllarda da biz Efes World Cup organizasyonlarında olmayı çok isteriz.

Röportaj: Dilvin Yücebarlas-Gizem Kumbasar
Fotoğraf: Serdar Çelik

Kaynak: TBF