Etiket arşivi: Kadir Has spor salonu

Spor Toto Türkiye Kupası’nda İlk Günün Ardından

Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi Spor Salonu’nda oynanan Spor Toto Türkiye Kupası sekizli finalinde ilk gün maçları tamamlandı.

Kayseri’de ilk gün maçlarında karşı karşıya gelen Beşiktaş Cola Turka ve Efes Pilsen arasındaki maçtan 57-55’lik skorla galip ayrılan Siyah-Beyazlılar ardından Medical Park Trabzonspor Basketbol, 72-62’lik skorla Aliağa Petkim’i yenerek yarı finalde Beşiktaş Cola Turka’nın rakibi oldu.

Yarı finalde Beşiktaş Cola Turka ile eşleşen Medical Park Trabzonspor’da antrenörü Dragan Sakota, “Maçı hak ederek kazandığımızı düşünüyorum. İki haftadır özel sebeplerden dolayı İstanbul’da konaklıyorduk ve birçok oyuncumuza yayılan bir hastalık salgını oldu takımda. Takım olarak ligde ilk yılımızı geçiriyoruz ve buna rağmen Spor Toto Türkiye Kupası’nda son 4 takım arasına kalarak büyük bir iş başardığımızı düşünüyorum. Bugün en iyi oyunumuzu sahaya yansıtamasak da Beşiktaş Cola Turka maçında daha iyi bir performans sergileyeceğimize inanıyorum” dedi.
Aliağa Petkim Antrenörü Burak Bıyıktay ise “Takım olarak sadece 8 gündür beraber çalşma fırsatımız oldu. Yeni bir sistem oturmaya çalışıyoruz fakat bugün çok fazla top kaybı yaptık. Yeni transferimiz Damon Jones’un da takıma katılmasıyla topu elimizde daha fazla tutarak, ligde galibiyet serisine başlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Beşiktaş Cola Turka Baş Antrenörü Ergin Ataman “Hücumda ilk yarıda çok düşük bir tempoda oynadık ama ikinci yarıda toparlandık. Yeni bir oluşum içinde olduğumuzdan dolayı ve sakat oyuncularımızın daha yeni takıma katılıyor olması nedeniyle oyunun bazı bölümlerinde istediklerimizi sahaya yansıtamıyoruz fakat savunmadan hiç taviz vermediğimizi söyleyebilirim. Böylece rakibimizin oyununu da bozduk. Maçın sonunu akıllıca oynayarak galibiyeti elde ettik. Artık yarı final maçındaki rakibimizi bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Efes Pilsen Baş Antrenörü Velimir Perasovic ise “Bugün hücumda özgüvenimiz eksik bir şekilde oynadık. Öne geçtiğimiz bölümde skor avantajımızı koruyamadık ve çok basit şutlar kaçırdık. Yaptığımız top kayıpları da mağlubiyeti kaçınılmaz bir hale getirdi. Artık önümüzdeki hafta oynayacağımız Turkish Airlines Euroleague karşılaşmasına hazırlanacağız” diye konuştu.

Spor Toto Türkiye Kupası sekizli finallerine yarın yapılacak iki çeyrek final karşılaşması ile devam edecek:
10 Şubat Perşembe

18:00 Galatasaray Cafe Crown – Olin Edirne
20:30 Fenerbahçe Ülker – Banvit

2010 Dünya Basketbol Şampiyonasına Doğru

“BÜYÜK GÜN”E AZ KALA
2010 hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Bu mükemmel organizasyona ev sahipliği yapacak basketbol mabetleri görücüye çıkmaya başladı. Gönüllülerin omuzlarında yükselecek olan basketbol şöleninin tanıtımı amacıyla federasyon yetkilileri durmaksızın çalışıyor.

24 ülke takımını ağırlayacak salon inşaatlarında artık sona yaklaşıldı. Ankara’da Ankara Spor Salonu, İstanbul’da Sinan Erdem, Kayseri’de Kadir Has salonlarında çalışmalar tamamlanmak üzere. Ayrıca İstanbul’da Abdi İpekçi, İzmir’de Halkapınar Spor salonları da tecrübesiyle 2010 hazırlıklarının son noktalarını oluşturuyor. TBL 2.Lig’e ev sahipliği yapan Sinan Erdem Spor salonunun 15.500 kişilik kapasitesi ve göz kamaştıran mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Prova niteliği taşıyan play-off larda Sinan Erdem, sınavı geçecek gibi görünüyor. Bu arada Sinan Erdem’in şampiyonanın kapasitesi en yüksek salonu olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Diğer salonların kapasitesi ise Abdi İpekçi 12.500 , Ankara Arena 10.400 , Halkapınar 10.000 ve Kadir Has 7.200. Müthiş kapasiteleriyle basketbolseverleri bekleyen basketbol evlerinin Sinan Erdem açıldığında dolmamış olması bizleri endişelendiriyor.

Anadolu şehirlerinde bu sıkıntıların yaşanmayacağını tahmin ediyorum ancak bu durum beni korkutmuyor değil. Umarım basketbol şampiyonasından sonra bu salonlarımızı kaderine bırakmaz ve basketbol en çok ihtiyacı olan şey olan seyirciler olarak bu mekanları basketbolseverlere hasret bırakmayız.

Bu müthiş salonların diğer bir amacı da gönüllülerin hazırlıklarını daha güzel ve verimli ortamlarda sürdürebilmelerini sağlamak. Ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan federasyon yetkililerinin çalışmalara hız verdiğini görmekteyiz. Yaz ayları boyunca sürecek çalışmaların altyapısını oluşturulurken oluşabilecek aksakların önüne geçilmesi amacıyla büyük bir özveriyle çalışılmakta. Buradan tüm gönüllü arkadaşlara ve federasyon çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.

Çalışmaların yoğunlaştığı diğer bir nokta ise “tanıtım”. Geçtiğimiz aylarda 2010’u anlatan birkaç tane tanıtım videosu ile tanışmıştık. Organizasyonu en güzel şekilde tanıtması amacıyla hazırlanan bu kısa filmlerde dev adamların boy gösterdiğini görmekteyiz. Umarım bu çabalar amacına ulaşır ve güzel bir organizasyon geçiririz.

Tanıtım deyince 2010 Basketbol şampiyonası oyunlarından bahsetmeden edemeyeceğim. TBF üç tane oyun hazırlamış. Oyunların isimleri “Eş Bayrak”, “Eşleştir” ve “Süper Koz”. Dereceye girenlerin ödüller kazanacağı bu oyunların amacının şampiyonaya katılan ülke ve sporcularının en iyi şekilde tanıtılması olduğunu hatırlatarak ne yazık ki federasyonun bu konuda vasatın altında kaldığını söylemek zorundayım. Gerekli altyapıyı oluşturmadan bu tarz güzel şeylerin piyasaya sunulması çok tehlikeli olabilir. Nitekim, “Eş Bayrak” oyunun yaklaşık bir hafta boyunca “Skor tablosunda yapılan değişikliklerden dolayı” kapalı olması ve federasyonun güvenilirliğine gölge düşürmesini dikkat edilebilecek bir olay olarak görüyorum. Dilerim bu tarz olumsuzluklar daha fazla yaşanmaz da basketbola gönül veren basketbol sevdalılarının sayısı her geçen gün artar.

Her ne kadar aksilikler çıksa da bu harika organizasyondan alnımızın akıyla çıkacağımızdan eminim. Federasyon, gönüllüler ve basketbolseverler el ele vererek akıllara kazınan bir turnuva ortaya çıkarmalı ve basketbol geleceğimiz adına son derece önemli olan bu zamanları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Umarım sorunsuz bir turnuva ve hazırlık dönemi geçiririz. Kolay gelsin…

Niyazi Bozkurt