Etiket arşivi: Utah Jazz

Deron Williams New Jersey’de

Takas döneminin kapanmasına 20 saat kala takaslar sürüyor. Son günlerde Jerry Sloan ile tartışması ile gündemde olan Williams, New Jersey’e takas oldu.

Bu takasla birlikte Utah Jazz, Nets’den Devin Harris, Derrick Favors, 3 Milyon Dolar ve İlk iki tur draft haklarını aldı.

Sloan ve Williams arasındaki tartışmalardan sonra Sloan görevinden istifa etmişti.

Deron Williams ve Utah’ın Geleceği

Bu sıralar NBA’i takip eden herkesi en çok şaşırtan haber heralde Jerry Sloan’ın ani istifasıdır. Evet; ani çünkü Utah’la 1 yıllık sözleşme uzatmasının üstünden daha 1 hafta geçmemişti. Sonra TV’yi açıp bakıyorsunuz ve Jerry Sloan istifa etmiş.

Utah ile 23 yıllık koçluk kariyeri hakkında sayfalar dolusu hatta sayfayı falan geçtim kitaplar dolusu yazı yazılabilir. Utah Jazz deyince herkesin aklına ilk gelen isimdir Sloan. Öyle büyük bir isimdir ki bu haber sırf Utah’ı değil hemen hemen herkesi üzdü. Buna basın aracılığı ile üzüldüğünü belirten ya da saygısını ileten insanlar arasına John Stackton, Doc Rivers, Kyle Korver, Charles Barkley, LeBron James, Tracy McGrady, Dwyane Wade, Carlos Boozer ve bunun gibi birçok isim de dahil (Deron Williams bile).

Ben bu 23 yıla saygı duyuyorum ama bunun incelemesini yapmamayı yeğeliyorum çünkü konuşmak istediğim şey Utah’ın geçmişi yerine geleceği ve Utah’ın seçenekleri.

1. Deron Williams’ı Elde Tutmak

2 ucu keskin bıçak dedikleri bu olsa gerek. Deron Williams’ın da Sloan’un hemen ardından gitmesi taraftarları yıkabilir. Çünkü eğer Utah Williams’ı da kaybederse kısa ve hatta belki de orta vadede beklentilerini çöpe atmış olacak.

O zaman Williams gönderilmesin hanesine geçelim. Aslında bu daha da riskli çünkü bildiğiniz üzere bu istafa yüzünden şu anda taraftarlar, medya hatta organizasyondan bazı kişiler Deron Williams’ı suçlamakta. Williams şu anda Utah’ta suçlu ilan edildi gibi bir durum var ve bunun değişip değişmeyeceğini ya da değişirse de bunun sürecini tahmin etmek çok zor. Eğer bu tutum değişmezse ve Deron’a yeterli destek verilmezse onun gitmemesi için hiç bir sebep göremiyorum. Bu yüzden Williams’ın etrafına bir yapı kurulmaya başlanması onun da tıpkı LeBron ya da Bosh gibi bırakıp gitmeyeceğini bilemeyeceğiniz için çok riskli ve sonunuz Cavaliers yada Raptors gibi olabilir.

2. Deron Williams’ı Takas Etmek

Eğer Deron Williams organizasyondan, basından ya da taraftardan gerekli desteği alamayacaksa üzerinde durulması gereken budur. Hepimiz biliyoruz ki onu takımında istemeyen bir koç ya da GM yoktur. Takas dönemi sonu olan 24 Şubat’a kadar Williams’ı elde etmek için çalışmalara belki de dünden itibaren başlanmıştır. Amerikan kaynaklı spor haberleri sitelerinde daha şimdiden bile isimler görmeye başladım. Bir habere göre New York Knicks, Williams için Raymond Felton, Danilo Gallinari ve Landry Fields gibi isimleri gözden çıkarmaya hazırmış. Doğruluğunu bilemem çünkü daha dün bu takım Carmelo için yanıp tutuşuyordu ve bu sadece haberlerden biri. New Jersey Nets başta olmak üzere Houston Rockets ve Dallas Mavericks’in bile dedikodularda ismi geçmeye başladı.

Karar Ne Olacak ?

Karar her ne olacaksa olsun kesinlikle beklemekten iyidir. Utah Jazz ya arkasında durmalı ve onun üzerine takımı şekillendirmelidir ya da onu 24’üne kadar takas etmelidir. Eğer bu ikisinden biri gerçekleşmezse koz hep Williams’ın elinde olacak. Takımda huzursuzluk çıkardığı takdirde tıpkı Carmelo gibi değeri iyice düşer ve ya kontrat sonunda takımı terkeder yada kontratının sonu zaten yaklaşığı için kimse kabul edilebilir bir teklifle gelmez Utah’a. Sonuçla kaybeden Utah olur (Biraz erken olacak belki ama tıpkı Denver gibi).

Bu durumda verilmesi gereken karar şudur Utah tarafından yada taraftarından. ‘D-Will Sloan’un istifasına sebep oldu sevmiyoruz !’mu, yoksa ‘Sloan’dan sonra onu da kaybetmeyelim, nasıl toparlarız sonra ?’ mı ?

Aslında kararı verecek olan kişi Utah GM’i, sahibi vb biri değil. Utah halkı ve yerel basın başta olmak üzere organizasyona inanan ve destekleyen herkesin kararı. Onların vereceği kararı da takip eden günlerde yada haftalarda göreceğiz. Umarım Utah için en iyisi olur..

Cihat Cemal Özdemir

Jerry Sloan istifa etti

23 Yıldır Utah Jazz koçu olan Sloane istifa etti. Geçtiğimiz günlerde kontratını uzatan koçun ani istifası şaşkınlık yarattı.

1988’den bu yana Utah Jazz’i çalıştıran Sloan, Sir Alex Ferguson’dan sonra, en uzun süre aynı takımı çalıştıran antrenör olarak adını tarihe yazdırdı.

Sloane’nın istifasının nedeni, Deron Williams olarak gösteriliyor.

Utah bu sezon 31 galibiyet, 23 Malubiyet aldı.

Batının 3 Atlısı Lakers’ın Peşinde

Lakers batıdaki diğer tepeye oynayan takımlardan bir kademe üstün gözükse de Denver , Utah ve son takastan sonra Dallas kadro kaliteleri bakımından Lakersla baş edebilirler. Hatta bazılarına göre yetenek bazından bakıldığında Denver ve Dallas, Lakers’dan üstün durumdular. Bu yazıda Batı Şampiyonluğu için sürpriz yapabilecek takımları inceleyeceğiz.

Denver Nuggets

Hem koşabilen hem de savunma yapabilen bir takım Nuggets. Chauncey Billups birebir savunmada çok etkili.Potaya driveları eskisi gibi olmasa da kalın vücuduyla hala sonuca gidebiliyor, dış şutları çok can yakıyor ve faul atışları da hala mükemmele yakın. İyi bir saha içi lider ve hücumları yönetmesi için topu eline alması gerekmiyor. JR Smith kontrolden çıktığında, Carmelo ritim bulamadığında takımın dizginlerini eline alıp en doğru hücumu yönetmek Billups’ın işi. Ama en önemlisi Billups’ın çok kritik maçları ve çok yüksek tansiyonlu dakikaları oynamış olması. Carmelo hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok.Ligin en etkili 3-4 hücumcusundan birisi ve çok yönlü hücum silahları var.Denver’ın 2 büyük sorunu var 2 numara ve pota altı.

Kenyon Martin’in playofflara dönmesi bekleniyor Martin olmadan işleri oldukça zor. Martin 4 numarada ligin en iyi savunmacılarından birisi belki de en iyisi. Sırtı dönük savunması çok iyi.Chris Andersen içeri drivelarda boyalı alanı iyi koruyor ve ikisi yan yana pota altını iyi savunuyorlar. Nene’de savunmada gayret gösteriyor ancak olası bir Lakers eşleşmesinde pota altında işleri zor. Gasol Martin’den oldukça uzun ve Bynum Nene için çok kalın.Chris Andersen’ın zamanlaması ve zıplama yeteneği üst düzey olduğu için iyi bloklar yapıyor ancak Gasol’un sırtı dönük oyunu karşısında ezileceğini düşünüyorum.Pota altında tuzaklı ikili sıkıştırmalar uygulayıp JR Smith ve Carmelo’nun atletiklik yetenekleriyle dışarıya çıkartılan topları savunmayı deneyebilirler ancak Gasol’un yüksek oyun bilgisi sayesinde ona yapılan ikili sıkıştırmalar genelde sayıyla sonuçlanıyor.Lakers’ın pasa dayanan sistemi ikili sıkıştırmaları iyi cezalandırıyor.

JR Smith serinin kaderini değiştirebilecek bir oyuncu. Kobe’nin karşısında durabilecek fiziksel özelliklere sahip ve hücum potansiyeli çok fazla. Sahada kendini kaybedip yaptığı tercihler onun en büyük sorunu ancak hücumun bir parçası olarak oynadığında patlama yapma olasılığı yüksek bir oyuncu. Ligde ritim bulduğunda belki de oyunu en çok yükselen oyuncu JR Smith.Maça girerken zorlamayıp hücum ona gelmesini beklerse daha rahat ritim bulabilir.

Gasol’un çengel şeklinde attığı bloklanması zor şutlarını nasıl durduracakları, JR Smith’in hücumdaki ve Kobe’nin karşısındaki savunma performansı ile Kobe’ye yapacakları takım savunması onların kaderini belirleyecek.

Dallas Mavericks

All-Star arasında yaptığı takasla Dallas kademe atladı. Sahada ruhsuz bir oyun sergileyen , Nowitzki ile problemler yaşayan ve atmaktan başka bişey yapmayan Josh Howard gönderilip karşılığında Caron Butler alındı. Butler hem içeri driveları hemde orta mesafe şutları daha etkili bir oyuncu.Savunma yönüde daha kuvvetli. Kobe’yi Butler’ın tutmasını bekliyorum. Brendan Haywood takviyesi sakatlıklarla boğuşa Dampier’dan başka kalın uzunu olmayan Dallas için ilaç gibi geldi.Kalıplı ve ortayı kapatabilen bir uzun olan Haywood işin savunma yönünde de yetenekli ve gayretleri.Pota altında itiş kakıştan kaçmayıp ribaundlara da yardımcı oluyor. Deshawn Stevenson’da Dallas’ın bir başka sıkıntılı bölgesi iki numarada iyi bir takviye.Kendini genelde maça pek vermeyen bir oyuncu Stevenson ancak playofflarda havaya girip iyi bir katkı verebilir. JJ Barea, Rodrigue Beaubois ve Jason Terry kenardan skora direkt katkı yapabilecek oyunculardan.

Nowitzki sıkıntılı anlarda hücum yükünü çekebilecek bir oyuncu ve şimdi ona kendi hücumunu yaratabilen Butler eklendi. Playy-off larda savunmalar sıkıştığında setlerle boş adamı bulamayınca zor şutları sokabilme yetisine sahip oyuncular daha çok değer kazanıyor(bkz Robert Horry).Bu iki ismin yanında bu yıl iyi bir hücum silahına dönüştürdüğü üçlükleriyle Jason Kidd ve Jason Terry son derece soğukkanlı ve kritik anları seven oyuncular. Batıdaki takımların çoğu hücum olarak üst düzeyde ve sonucu savunmalar belirleyecek. Dallas savunmada özellikle Kobe’ye yapılacak yardım savunmasında işleri sıkı tuttuğunda kritik anları oynayabilecek bu kadar çok el olması onların yararına. Gasol ve Odom pota altı ikilisiyle oluşturulacak bir beşe karşı Kidd-Terry-Butler-Marion-Nowitzki gibi iyi koşabilen ve şut atabilen bir beşle cevap verebilirler. Nowitzki-Haywood ikilisi Gasol ve Bynum’un arkasında durabilecek boy ve kalınlığa da sahipler.

Utah Jazz

Potansiyeli çok yüksek olan bir başka takım Utah. Onlar için kritik olan Kirilenko’nun performansı. O gerçek AK47 gibi takım gediklerini kapatarak, savunmada aktif olarak ve ceza şutlarını keserek oynarsa Utah’ın şansı büyük ölçüde artar. Deron Williams çok üst düzey bir guard.Hücum bilgisi muazzam , şutları keskin ve içeri driveları çok hızlı ve delici.Karşısında Derek Fisher’ın bulunması Utah’ı bu üç takım arasında Lakers’ı elemeye en yakın isim haline getiriyor.

Pota altında Boozer Gasol’a oranla hızlı kalıp iyi iş çıkaracaktır ancak Gasol’a karşı oldukça kısa kalıyor. Onun Gasol’u ne kadar durdurabileceği kritik etkenlerden birisi.Bir başka önemli faktör Mehmet Okur. Son bir ayda arada bir gördüğümüz gibi sahada kendini verdiği zaman çok etkili oluyor. Hafife atılmayacak bir savunmacı, üçlüklerini çok iyi bir düzeye getirdi ve orta mesafeden ve pota dibinde de oynamaya çalışırsa savunmalar onu durdurmakta güçlük çekiyor.

Sloan’ın rotasyonu kafasında belirleyip rakibe göre önlem almaması Utah’ın geçen yıllarda Lakers karşısında başarısız olmasının nedenlerinden birisiydi. Kyle Korver son dönemde tekrardan süre almaya başladı ve Sloan yine Kobe’yi Korver’la savunmaya çalışırsa Utah’ın şansı çok azalır. Wes Mathews ve CJ Miles ile birlikte zaman zaman önüne Kirilenko’yu koyarak Kobe her şutunda en azından bir el göstermeliler

Sinan Cem Civili