Etiket arşivi: enes kanter

12 Dev Adam Kadro Belli, Hedef Belli

A Milli Basketbol Takımımızın Avrupa Basketbol Şampiyonası Eurobasket 2011’de mücadele edeceği 12 kişilik oyuncu kadrosu belli oldu.

31 Ağustos 18 Eylül tarihleri arasında Litvanya’da gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonasında hedef olimpiyat oyunlarına gitmek ve madalya almak. Umarım Madalya’nın rengi bu kez altın olur. Bu potansiyele sahip olsakta işimiz hiç kolay değil. Rakiplerimizde en az bizim kadar güçlü ama iyi konsantre olup bunların arasından sıyrılmamız gerekmekte.

 

İşte kadroda bulunan 12 dev adam:

Cenk Akyol, Ender Arslan, Kerem Tunçeri, Sinan Güler, Emir Preldzic, Oğuz Savaş, Ömer Onan, Ömer Aşık, Ersan İlyasova, Hidayet Türkoğlu, Enes Kanter, İzzet Türkyılmaz.

 

Muhtemel İlk 5

Kerem Tunçeri : Milli takımızın 1 numaralı oyun kurucu. Onun iyi oynaması kazanmamız anlamına geliyor.

Ömer Onan: Kendini geliştirmenin yaşı yoktur buna en güzel örnek Ömer Onan. Kilit savunmacı ve en önemli dış skorerimiz.

Hidayet Türkoğlu: Artık basketbolu olgunluğuyla oynuyor , şut yüzdesi bizim turnuva sıralamızı belirler. Kaptanımıza güvenimiz sonsuz. Takımı en iyi şekilde yöneteceğine ve elinden geleni yapacağına eminim. Böyle kariyere bir de olimpiyat madalyası eklemesi gerekiyor.

Ersan İlyasova: İyi oyununa her zaman ihtiyacımız olan oyuncumuz. Skorer kimliğine ihtiyacımız olacak.

Ömer Aşık: Artık kendine daha çok güveniyor ve pozisyonları tek el smaçla da bitiriyor. Ancak oyuncumuza ikili oyun hazırlamak ve onu sürekli hatırlamak gerekiyor. Faul yüzdesi de gelişti. Umarım %65 üzeri atabilir. Bloklarla da pota altını kararması lazım.

 

Benç

Ender Arslan: Her ne olursa olsun oyuna bir enerji getirdiği kesin. Süpriz skor bulan oyuncumuz olabilir. Uzunlara da ikili oyun hazırlayabilir.

Sinan Güler: İşte gerçek enerji veren isim. Gerek savunması gerekse korkusuz içeri dalışlarıyla etkili olabilecek bir oyuncumuz.

Emir Preldzic: 3. oyun kurucumuz,  iki ve üç numaralı pozisyonlarda ihtiyaç duyulacak isim. 4 kısaya dönersek 4 numarada oynar. Ondan kritik sayılar ve savunma katkısı bekliyorum.

Cenk Akyol: Ondan bolca 3 sayı bekliyoruz. İsabetli her şutu oynama süresini arttıracaktır, savunmada adam kaçırmaması şartıyla.

Enes Kanter : Kendisini göstermesi için bundan daha iyi bir platform olamazdı. Tüm gücünü vererek NBA Draftının 3. numarası olduğunu göstermeli. Alacağı hucum ribauntları sonucu basket faullerini bekliyoruz.

Oğuz Savaş: Oğuz’a bu yıl çok iş düşecek. Çünkü artık 2. uzunumuz konumunda. Oyuna girdiğinde skor katkısı bekliyoruz.

İzzet Türkyılmaz: Kadrodaki uzun oyuncu sıkıntısından dolayı kendisine yer edinmiş genç pivot oyuncumuz. Pek forma şansı bulamayabilir ama kazanabileceği tecrübe ile kendini geliştirip önümüzdeki yıllar milli takımımıza hizmet edebileceğini göstermeli.

Koç Orhun Ene: Maçın başından sonuna kadar oyun disiplininden kopmadan takımımızı yönetmesi gerekiyor ve tabiki maç sayısı fazlasından dolayı rotasyonu iyi kullanmalı. Oyuncu seçimi konusunda sadece Furkan Aldemir / İzzet Türkyılmaz seçimi tartışılsa da ben Ona ve seçimlerine saygı duyuyorum. Değerli hocama ve milli takıma başarılar diliyorum.

 

12 Dev Adam’ın bizi yine gurulandırarak madalya almasını istiyoruz. Bu kez kolay olmayacak ama başarmak zorundayız. Grubumuz ve çapraz grubumuz çok zorlu buradan sıyrılırsak finale kadar önümüz açık. Ama önce bir şu grubu atlatalım..

 

A Milli Takım’ın A Grubu maç programı şöyle:

31 Ağustos Çarşamba: 17.45 Türkiye-Portekiz
1 Eylül Perşembe: 17.45 Türkiye-Büyük Britanya
2 Eylül Cuma: 21.00 Türkiye-Litvanya
4 Eylül Pazar: 17.45 Türkiye-Polonya
5 Eylül Pazartesi: 17.45 Türkiye-İspanya

 

Bekir Sıddık KOÇ


 

Enes Kanter’e NCAA kapıları kapandı !

Bir hayal ne kadar pahalıya patlayabilir ?

NCAA tarafından 11 Kasım’da yapılan açıklamaya göre Enes Kanter, 2008-2009 sezonunda Fenerbahçe ile Euroleague’de profesyonel maçlara çıkıp para alması yüzünden ligde oynaması reddedilmişti. Kentucky ardından karara itiraz etmişti. Ancak itiraz da geçerli olmadı. Enes bu karardan sonra hiçbir zaman NCAA’de forma giyemeyecek.

Enes Kanter bu sezonun başında ABD’nin önemli üniversitelerinden biri olan Kentucky’den teklif almış, kariyerine ve eğitim-öğretim hayatına orada devam etme kararı almıştı.

Enes Kanter’in şu anki durumu yukarıdakii soruya yanıt olarak gösterilebilir sanırım. Fenerbahçe’den olaylı ayrılışı, NCAA’de zaten sabıkalı olan Kentucky ile anlaşması, son iki sezonu basketbol oynamadan geçirmiş olması, potansiyeli ne kadar yüksek olsa da Enes’in NBA Draftı’ndaki yerini olumsuz olarak etkileyecek.

Şu anda yapabileceği pek bir şey yok. Ya Türkiye’ye dönüp Fenerbahçe ile devam edecek ya da Avrupa’dan bir takımın yetiştirme bedelini ödeyerek kendisini kadroya katmasını umut edecek. “Sadece bir sezon oynatabileceği alenen ortada olan bir oyucu için herhangi bir Avrupa kulübü yetiştirme bedeli ödemek ister mi?” sorusunun cevabının olumsuz olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok tabii.

Draftta ilk üçten gidecek deniyorken şimdi NBDL ihtimali dilden dile dolaşıyor. NBA’de tutunamamış, benchte havlu sallayan oyuncuların absürd istatistikler ile oynadıkları bir ligde oyununa hiçbir şey katamayacağı ortada iken, menajerlerin yanlış yönlendirmesinin sonucu olarak bu ligde yeteneklerine ihanet edercesine bir sezon geçirecek olma ihtimali  bile çok acı.

Bir yıldızı çıkarmak kadar onu parlatmak da önemli, ama “Ne olursa olsun, Türkiye’den gitsin dışarıda daha başarılı olur.” anlayışı ne yazık ki Türk Basketbol tarihinin en yüksek potansiyelli oyuncularından birinin adının, yeteneklerinden çok yaşadığı sorunlar ile anılmasını sağladı.

Amerika, yeni fırsatlar, eğitim, kolay para basketbol…

Gerçekten, bir hayal ne kadar pahalıya patlayabilir ?

Gökhan BAYEZİT, 3SAYI