Etiket arşivi: enes kanter draft

Enes Kanter’e NCAA kapıları kapandı !

Bir hayal ne kadar pahalıya patlayabilir ?

NCAA tarafından 11 Kasım’da yapılan açıklamaya göre Enes Kanter, 2008-2009 sezonunda Fenerbahçe ile Euroleague’de profesyonel maçlara çıkıp para alması yüzünden ligde oynaması reddedilmişti. Kentucky ardından karara itiraz etmişti. Ancak itiraz da geçerli olmadı. Enes bu karardan sonra hiçbir zaman NCAA’de forma giyemeyecek.

Enes Kanter bu sezonun başında ABD’nin önemli üniversitelerinden biri olan Kentucky’den teklif almış, kariyerine ve eğitim-öğretim hayatına orada devam etme kararı almıştı.

Enes Kanter’in şu anki durumu yukarıdakii soruya yanıt olarak gösterilebilir sanırım. Fenerbahçe’den olaylı ayrılışı, NCAA’de zaten sabıkalı olan Kentucky ile anlaşması, son iki sezonu basketbol oynamadan geçirmiş olması, potansiyeli ne kadar yüksek olsa da Enes’in NBA Draftı’ndaki yerini olumsuz olarak etkileyecek.

Şu anda yapabileceği pek bir şey yok. Ya Türkiye’ye dönüp Fenerbahçe ile devam edecek ya da Avrupa’dan bir takımın yetiştirme bedelini ödeyerek kendisini kadroya katmasını umut edecek. “Sadece bir sezon oynatabileceği alenen ortada olan bir oyucu için herhangi bir Avrupa kulübü yetiştirme bedeli ödemek ister mi?” sorusunun cevabının olumsuz olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok tabii.

Draftta ilk üçten gidecek deniyorken şimdi NBDL ihtimali dilden dile dolaşıyor. NBA’de tutunamamış, benchte havlu sallayan oyuncuların absürd istatistikler ile oynadıkları bir ligde oyununa hiçbir şey katamayacağı ortada iken, menajerlerin yanlış yönlendirmesinin sonucu olarak bu ligde yeteneklerine ihanet edercesine bir sezon geçirecek olma ihtimali  bile çok acı.

Bir yıldızı çıkarmak kadar onu parlatmak da önemli, ama “Ne olursa olsun, Türkiye’den gitsin dışarıda daha başarılı olur.” anlayışı ne yazık ki Türk Basketbol tarihinin en yüksek potansiyelli oyuncularından birinin adının, yeteneklerinden çok yaşadığı sorunlar ile anılmasını sağladı.

Amerika, yeni fırsatlar, eğitim, kolay para basketbol…

Gerçekten, bir hayal ne kadar pahalıya patlayabilir ?

Gökhan BAYEZİT, 3SAYI