Etiket arşivi: Pınar Karşıyaka

Pınar Karşıyaka’da Hesaplar Karıştı

Geçtiğimiz hafta Karşıyaka Arena’da Efes Pilsen’i yenerek, Slovenya’ya umutla giden yeşil kırmızılı ekip KRKA maçını 86-81 kaybetti. Özellikle son periyotta 30 sayı bulup, iyi bir geri dönüş yapsalarda mağlubiyete engel olamadılar.

Dün oynanan maçın kazanılması halinde, bu grubu lider olarak bitirmeyi garantileyecek olan Pınar Karşıyaka’nın umutları ise şu aşamada oynanacak olan diğer maçlara kalmış durumda.

Resmi siteneden yayınlanan açıklamada ise grup ihtimalleri şu şekilde;

Dexia Mons-Hainaut ‘u yenmeleri durumda,

—-Antwerp Giants da kendi sahasında Krka’yı yenerse gurubu 1. tamamlayarak, Lukoil Academic ile eşleşiyor, kendi sahalarında 2 maç oynama hakkını elde ediyorlar.

—-Antwerp Giants kendi sahasında Krka’ya yenilirse grubu 2. sırada tamamlıyorlar.

Dexia Mons-Hainaut bizi 23 sayıdan az farkla yenerse, çeyrek finale kalıyoruz ve St. Petersburg ile eşleşiyorlar.

Dexia Mons-Haianut bizi 23 sayıdan fazla farkla yenerse, grubu 3. sırada tamamlayarak eleniyorlar.

KK KRKA NOVO MESTO (86): Goran Ikonic 11 (1 ribaund- 1 asist), Matej Rojc 6 (2 ribaund- 3 asist), Edo Muric 5 (4 ribaund- 1 asist), Smiljan Pavic 13 (5 ribaund), Dusan Djordjevic 5 (2 ribaund- 3 asist), Zoran Dragic 9 (6 ribaund- 1 asist), Chris Booker 12 (7 ribaund- 1 asist), Bojan Krivec 10 (1 ribaund- 5 asist), Dragisa Drobnjak 2 (6 ribaund- 3 asist), Jure Balazic 13 (6 ribaund)

PINAR KARŞIYAKA (81): Osiris Eldridge 15 (1 ribaund- 2 asist), Emre Bayav 2 (2 ribaund), Birkan Batuk 7 (1 ribaund- 1 asist), Jovo Stanovic 9 (3 ribaund- 4 asist), David Holston 16 (1 ribaund- 1 asist), Andre Smith 18 (7 ribaund- 4 asist), Ahmet Erdoğan 3 (2 ribaund- 1 asist), Alper Saruhan 8 (1 ribaund)

Avrupalı Pınar Karşıyaka

EuroChallenge Cup’ta ilk turu lider olarak tamamlayan, ikinci tur J Grubu’nda da 3’te 3 yapan Pınar Karşıyaka’ya övgü yağıyor.

Önümüzdeki hafta Karşıyaka Arena’da Antwerp Giants ile karşılacak olan yeşil-kırmızılı ekip, sonrasında sırası ile deplasmanda Krka Novo Mesto ve Dexia Mons-Hainaut ile karşılaşacak.

Avrupa’nın 3. kupasının en iyi takımlarından biri olduğunu kanıtlayan Karşıyaka’ya FIBA Europe internet sitesinde grup değerlendirmesi yapan Dexia antrenörü Arik Shivek övgü dolu sözler söyledi.

Shivek, “Türk basketbolunu çok iyi biliyorum. Tipik Türk basketbolu oynuyorlar, çok agresifler. Karşıyaka hem savunmada hem hücumda çok sert. Kararlılıklarını her dakika gösteriyorlar. Sizi oyun dışına itiyorlar, top kayıplarına zorluyorlar. Hücumda ise çok iyi bir yarı saha atağı uyguluyorlar. Fast-breaklerini top kayıplarının ardından yapıyorlar, tam bir hızlı hücum takımı değiller ancak çok iyi bir savunma takımı özellikleri var. Eğer bir takım bizi ve Krka’yı 20 sayı üzerinde yeniyorsa, o takım çok iyidir”açıklamalarını yaptı.

Pınar Karşıyaka‘nın resmi sitesinden alınan EuroChallange Cup istatistikleri ise aşağıdaki gibidir;

Oyuncular Kategorisi

Maç başına saha içi isabette Jovo Stanojevic, 107 denemede bulduğu 63 isabetle %58.9 ile 4. sırada.
Maç başına 2 sayılık atışlarda Furkan Aldemir, 43 denemede bulduğu 31 sayıyla %72 ile 2. sırada.
Maç başına 4 sayılık atışlarda Osiris Eldridge, 51 denemede bulduğu 24 sayıyla %47.1 ile 9. sırada.
Maç başına asist ortalamasında David Holston, 11 maçta 47 asistle 4.3 ortalamayla 12. sırada.
Maç başına top çalma ortalamasında David Holston 11 maçta 24 top çalma ile 2.2 ortalamayla 6. sırada, Osiris Eldridge 10 maçta 21 top çalma ile 2.1 ortalamayla 9. sırada.
Maç başına ortalama rebound kategorisinde Furkan Aldemir, toplam reboundlarda 11.7 ortalamayla 1., hücum reboundlarında 3.9 ortalamayla 2., savunma reboundlarında 7.9 ortalamayla 1. sırada.
Toplam Double-Double’larda ise Furkan Aldemir ve Andre Smith 3’er Double-Double ile 4. sırada.

Takımlar Kategorisi

Ortalama atılan sayıda, 11 maçta atılan929 sayıyla 84.5 ortalama ile 1. sırada.
Ortalama yenilen sayıda, 11 maçta yenilen 810 sayıyla 73.6 ortalama ile 10. sırada.
Saha içi isabatte 682 denemede bulduğu 335 basketle %49.1 ile 1. sırada.
2 sayılık atışlarda 419 denemede bulduğu 236 basketle %56.3 ile 2. sırada.
3 sayılık atışlarda 263 denemede bulduğu 99 basketle %37.6 ile 2. sırada.
Ortalama top çalmada, 11 maçta  113 top çalmada 10.3 ortalama ile 1. sırada.

Pınar Karşıyaka Mahsur Kaldı

EuroChallenge Kupası maçında Apoel’ konuk olan Pınar Karşıyaka maç sonunda çıkan olaylardan dolayı zor anlar yaşadı.

EuroChallenge Kupası G Grubu’nda Kıbrıs Rum Kesimi’nde oynanan Apoel-Pınar Karşıyaka maçı 82-80 ev sahibinin galibiyeti ile bitti. Karşıyaka için bu mağlübiyetin pek bir önemi yoktu zira guruptan çıkmayı daha önceden garantilemişlerdi..Ancak maç sonrası üzücü olaylar yaşandı.

Maç sonunda taraftarların sahaya inmesi ve cisim fırlatması sebebiyle Pınar Karşıyaka uzun süre soyunma odasında beklemek zorunda kalırken, takım kondüsyonerinin parmağında çıkık yada kırık olabileceği belirtildi.

Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Nihat Mala, maçın bitimi ile taraftarın saldırısına uğradıklarını ve devam eden olaylar sırasında gaz bombası atıldığını belirtirken bazı taraftarların taş ve sopalarla saldırdığını sözlerine ekledi.

Güvenliğin sağlanmasının ardından İzmir kafilesi polis eşliğinde oteline geçti. Yarın uçakla İzmir’e dönecek olan Pınar Karşıyaka, yöneticilerin Dış İşleri Bakanlığı ile iletişime geçmesinin ardından oyuncuların ve teknik heyetin Kıbrıs Türk kesimine geçişini isteyeceklerini belirtti.

Gizem Kumbasar, 3SAYI


Taraftar Desteği

TARAFTAR DESTEĞİ ?
Geçtiğimiz günlerde Bornova Belediye – Oyak Renault maçını salondan takip etme fırsatım oldu. Bornova Belediye maçı rahat bir oyunla kazandı ve play off için büyük bir avantaj sağladı. Nitekim de play off lara kaldılar. Bornova’nın oyununu beğendim fakat taraftar için aynı şeyi söyleyemem. 10.000 kişi kapasiteli Halkapınar Spor Salonu’nda maçı takip eden yaklaşık  250 – 300 kişi vardı. Bornova Belediye gibi 2 yılda TBL’ye çıkan , ilk sezonunda play-off’lara kalan bir takım için bu sayı oldukça az. Hele hele İzmir gibi bir basketbol şehrinde. Sanırım İzmir henüz bu takımı sahiplenemedi. Bir diğer İzmir takımı olan Pınar Karşıyaka ise maçlarını dolu tribünlere oynuyor ve taraftarın takımı ateşlediği inkar edilemez bir gerçek. Arkasına taraftarını alan Pınar Karşıyaka’yı KSK arenada yenmek oldukça zor.

Tribüne gelen taraftarın takımı ateşlemeyi bilmesi de çok önemli. Mesela Bornova Belediye maçında tribünlerdeki bir amcanın kendini coach sanıp bağıra çağıra oyunculara taktik vermesi, onları azarlamasını garipsemiştim. Taraftarın birlik içinde takımı ateşleyici tezahüratlar yapması oyuncular için oldukça önemli.Bu durum sadece Bornova Belediye için geçerli değil tabiki. Basketbolumuzun en büyük sorunu maçların boş tribünlere oynanması. Tribünlerin dolmamasının en büyük nedeni ise basketbolun yöneticileri.Ben bu yöneticilerin şuana kadar basketbolu sevdirmek adına  bir şey yaptıklarını görmedim.Fiyatları 30 ile 250 tl arası değişen futbol maçlarına giden taraftarın 5 – 10 tl ücretli basketbol maçlarına gelmemesi için hiçbir neden yok.Salonlardaki yüksek tempo ve görsel şovlar ise basketbolun futbol karşısındaki en büyük avantajı.

Avrupa’da ise durum biraz farklı. Mesela Cenk Akyol’u izlemek için Air Avellino maçlarını izlediğimde salonun neredeyse tamamen dolu olduğunu görüyorum. Avellino’da yüksek bütçeli bir takım değil ve play off  için oynamalarına rağmen taraftar takımına olan desteğini hiç kesmiyor.Partizan’ın da taraftar desteğini arkasına alıp Euroleague’de  aldığı başarılı sonuçları hepimiz gördük.Burada devreye basketbol kültürü giriyor.Salonlara ve takımlarımızın Avrupa başarılarına baktığımızda henüz basketbol kültürümüzün oluşmadığını görüyoruz.Buradan geçmiş federasyonların doğru işler yapmadığını anlamak güç değil.Bundan sonra yöneticilerin taraftar sorununa çözüm bulması gerekir yoksa basketbolumuz sürekli geriye gider.Milyon dolarlık takımların boş salonlara oynaması anlamsız.

Önümüzde ülkemizde gerçekleşecek olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası var.TBF şuana kadar gayet başarılı işler yaptı.Umarım şampiyonayı başarılı bir şekilde atlatırız ve basketbol kültürümüzü biraz da olsa geliştirebiliriz.Satışa çıkan biletlerin kısa bir süre içinde tükenmesi ise oldukça sevindirici bir gelişme.
Salonların dolması dileğiyle.

Halil Özçevik
halilozcevik@3sayi.com